Novinky

Sestry Steinovy - Lilie polní

Sestry Steinovy

Sestry Steinovy - Lilie polní
vydává Indies Records, 2001, 45:06

Minulý týden proběhl ve Staré Pekárně v Brně křest nového a vlastně prvního alba Sester Steinových, které se jmenuje Lilie polní. Koncert byl koncipován jako večer s hosty, a tak jsem měli možnost shlédnout kapelu Cymbelín, Broňu Šmída ze Sleďů či Syčáka Tomáše Frőhlicha. Hlavní pozornost se ale samozřejmě soustředila na Karolínu a Lucii. Na podiu velmi bezprostřední a veselé...přirozené.

Ideální spojení. Dvě sestry, dvě kytary a dva hlasy, které k sobě nádherně pasují. Texty tak trošku feministické. Všechno ze života, čili člověku hodně blízké. A působí to bez rozdílu na všechna pohlaví. Občas je umění postihnout pravdivě všechno, co se kolem děje a přitom nikomu neublížit. Vzít si na paškál sebe i své problémy a vyslepičit celému světu, jak to chodí u nás doma (...tak nechte mě v neděli sedět, kašlu vám na žehlení...). Kytary občas dokážou burácet jako ve zlaté éře punku. Příjemným oživením je skladba Pane Cukeríne zahraná na piáno. Fagot Broni Šmída či basa Tomáše Frőhlicha fungují ve vybraných skladbách znamenitě a s kytarami a hlasy sester si výborně rozumí.

Občas člověk myslí, že mu hrají vyzrálé ženy, občas mladé dívky, hledající, tápající...
Hlavně na koncertě jsem měl občas pocit, že jsem se ocitl na vystoupení Suzanne Vega. Poslech alba i návštěva koncertu byl pro mě velkým a silným zážitkem. Při poslechu desky si člověk může donekonečna rozebírat texty, na koncertě se může strhnout atmosférou a velkou pohodou, s jakou Sestry Steinovy předvádí své umění.

Desku Lilie polní mě dělá potíže vyndat z přehrávače. Poslouchá se velmi uvolněně a čas s ní strávený utíká velmi rychle.