Novinky

Filip Topol vydá desku s Agon Orchestra

Filip Topol a ansámbl soudobé vážné hudby Agon Orchestra začali pracovat na unikátní společné desce. Album bude obsahovat 11 písní skupiny Psí vojáci v aranžmá Petra Kofroně, skladatele a dirigenta Agon Orchestra. Její pracovní název je Brutální muzika. Hudební materiál byl natočen ve dnech 9. 11. července 2001 v Divadle Archa.

Myšlenka na spolupráci vznikla v Divadle Archa, kde se také na jaře loňského roku uskutečnil společný koncert Agon Orchestra a Psích vojáků. Na koncertech v březnu a dubnu 2000 poprve zazněly písně A mluvil hlas, Krasobruslař a Kruhy v Kofroňově úpravě pro velký orchestr. Již tehdy mohli diváci ocenit skryté symfonické rozměry hudby Filipa Topola, které se plně rozvinou právě na připravovaném albu. Konfrontace Agon Orchestra v plné sestavě 18 hudebníků (včetně hráčů na tubu, fagot, harfu, housle či klarinety) a zpěvu Filipa Topola přinese zajímavý zážitek jak fanouškům Psích vojáků, tak i posluchačům soudobé vážné hudby. Kromě tří zmiňovaných písní se na desce objeví Prší, Brutální lyrika, Chce se mi spát, Russian Mystic Pop, Žiletky a další.

Deska vzniká v koprodukci Divadla Archa a Indies Records, na trh bude uvedena koncertem v divadle Archa před Vánoci 2001.

Agon Orchestra vznikl v letech 1983/85 jako platforma pro tehdy nastupující generaci mladých českých skladatelů, jejichž činnost se vyvíjela nezávisle na tehdejším kulturním establishmentu (Petr Kofroň, Martin Smolka, Miroslav Pudlák a daší). Kromě těchto kmenových autorů soubor uváděl řadu českých premiér stěžejních děl významných současných skladatelů ze zahraničí (např. John Cage, Morton Feldman, Arvo Pärt, Steve Reich, Giacinto Scelsi). V devadesátých letech pak Agon Orchestra realizoval postupně řadu tematických projektů mapujících současnou českou i světovou vážnou hudbu od avantgardy 60. let až po aktuální postmodernistické tendence. V posledních letech nalezl Agon Orchestra zázemí v pražském Divadle Archa, kde například uvedl s velkým ohlasem sérii koncertů, věnovaných stylově spřízněným skladatelům z prostředí newyorkského downtownu (A. Coleman, D. Lang, E. Sharp, J. Zorn).

V současné době Agon Orchestra disponuje všemi druhy dostupných klasických i elektronických hudebních nástrojů, jejichž vzájemná kombinace (často s pomocí amplifikace) dodává orchestru charakteristický zvuk, dosahující někdy až agresivity rockové kapely. Petr Kofroň je v současné době uměleckým šéfem opery divadla J.K. Tyla v Plzni.

Filip Topol se narodil 12. června 1965 v Praze. Roku 1979 založil se svými spolužáky se základní školy bubeníkem Davidem Skálou a baskytaristou Janem Hazukou soubor Psí vojáci, navazující na podněty pražské undergroundové scény. Skupina existuje nepřetržitě dodnes, Filip Topol je jejím klavíristou, zpěvákem, skladatelem a textařem. V roce 1989 Psím vojákům vyšla první EP deska. Debutové album Nalej čistého vína, pokrytče se objevilo roku 1991, následovaly Leitmotiv (1991), Live I. a II. (1993), Sestra (1994, s texty Jáchyma Topola, vybranými z jeho stejnojmenného románu), Brutální lyrika (1995), Národ Psích vojáků (1996, nové nahrávky nejúspěšnějších písní), Hořící holubi (1997), Myši v poli a jiné příběhy (1999) a také dvě kolekce koncertních záznamů, pořízených v druhé polovině osmdesátých let Nechoď sama do tmy (1996) a Mučivé vzpomínky (1997). Od roku 1994 tvoří sestavu Psích vojáků vedle Filipa Topola a Davida Skály ještě baskytarista Luděk Horký a saxofonista Jiří Jelínek. Vedle nahrávek se Psími vojáky vydal Filip Topol také sólová alba Sakramiláčku (1995) a Střepy (1999). (Pramen: www.psivojaci.cz)

Záznam z jejich společného koncertu v Divadle Archa na adrese: http://archa.inway.cz/z_14_4_2000.html

Zdroj: www.archatheatre.cz