Novinky

Poslední výstřel - Rozhodně nečekejte sex

Poslední výstřel Poslední výstřel - Rozhodně nečekejte sex
21 skladeb / 43:54, Indies MG

Zatímco první album Bratří OrffůBingriwingri, které ve své době vyvolalo menší bouři českém rybníčku, bylo sexy, druhé album projektu Poslední výstřel si s sebou do ložnice raději neberte. Není většího zabijáka sexu než humor, sarkasmus a parodie. A na těchto atributech je deska, kterou natočila sestava v čele s Ivanem Gajdošem, celá postavena. Není ale lepší se v situaci, kdy vám je sex odepřen raději od srdce zasmát než se hroutit v depresích?

V dvaceti jedné krátkých písní natrefíte na Vinnetoua, Barta Simpsona, Kena (toho od Barbie) a dokonce i Bodyho a Doylea z CI5. Zkrátka přehlídka našich-vašich dětských idolů. A nejen jich. Potkáte zde i partu kolem Warhola (Banán) a nakonec si navzdory názvu desky užijete i lehce úchylného sexu ve funkovém songu Voajér. Sranda musí bejt i kdyby fotra věšeli a bratři Nedvědi jsou oblíbeným terčem vtípků nefolkové části českého hudebního spektra. Pomalu už to kopání do hudebních mrtvol začíná zavánět klišé. Fak mi nevadí v hip hopovém aranžmá ovšem patří mezi ty, které překvapí a svou obskurností pobaví, aniž by vás za autory fackovala trapnost. Humor obsažený na desce je koncept a naštěstí nečpí upocenou servilností.

Hudebně je Ivan Gajdoš a spol. rovněž někde jinde než jeho domovská kapela (ačkoli producenti jsou stejní a hudebníci zčásti rovněž). Legrace si žádá své a proto žádná pomalá tempa a vlhký pohled do výstřihu. Energické písně si berou tu rytmus z reggae & ska, tu připomínají nadupanou rockovou mašinu a jindy třeba Mňágu a Žďorp (Policajt a osožák) – ovšem bez jejího věčného filozofování. Těch vlivů vás při poslechu nahrávky napadne daleko víc. Tak třeba si zavzpomínáte na Vltavu (Voajér), ale třeba i Wohnouty (Checkni dobrotu). Vůbec se pak nelze divit, že k dílu přiložil ruku i Xavier Baumaxa, jehož humor vykazuje obdobné symptomy. I když ten Gajdošův je přeci jen o méně buránkovský a o to více sympaticky infantilní, dohromady si tihle dva pánové sedli.

Přes všechny ty odkazy na konkrétní osoby a skupiny obsahuje album originální náboj. Nemám ve zvyku zatahovat do recenzí odvolávky na rodinné poměry (vlastně je mi to ve většině případů dost proti srsti), ale deska Rozhodně nečekejte sex v sobě má, i přes ten název a občasné lechtivé narážky, jež ovšem nepřekračují míru dobrého vkusu, potenciál oslovit celé rodiny. Pro mě osobně je to jedna z nejlepších českých nahrávek roku 2009.

80 %

navštivte:
www.poslednivystrel.cz

poslechněte si:
www.indiesmg.cz/rozhodne-necekejte-sex