Novinky

Immaculate Machine - High On Jackson Hill

Immaculate Machine Immaculate Machine - High On Jackson Hill
12 skladeb / 39:37, Mint Records

Kanadské Immaculate Machine si možná budete pamatovat z jejich loňského koncertu na strahovské Sedmičce. Jejich aktuální deska byla natočena ještě v období před personálními kotrmelci, během nichž sestavu opustil původní bubeník Luke Kozlowski, jehož letos nahradil Aden Colling, a naopak posílila s baskytarou na krku sestra frontmana Brooke Gallupeho Caitlin (na nahrávce ovšem figuruje zatím jen jako doprovodná vokalistka).

Rozšířená sestava není z novinky na první poslech příliš znát. Je paradoxní, že předešlá deska, pořízená ještě v triu, byla rozmanitější a aranžmá košatější. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na fakt, že na Fables se v rolích hudebních hostů objevili Owen Pallett a.k.a. Final Fantasy a člen The New Pornographers John Collins (ten předchozí desku rovněž produkoval), jejichž otisk na albu nepatřil rozhodně mezi ty přehlédnutelné (a jistě, taky si tu zazpíval Alex Kapranos).

Na novince Immaculate Machine ctí dramaturgickou linii prověřenou minulými deskami, kde se rockové kousky střídají s folkovými a rychlejší písně s pomalejšími, ty druhé mají navíc oproti dřívějšku bezmála unplugged ráz (viz You Destroyer). Obecně jsou nové písně ve svém provedení syrovější, není zde tolik muzikantských fines a aranžérských fíglů (Že by to bylo změnou producenta? Nyní Colin Stewart).

Přesto je třeba hned z úvodní Don't Build the Bridge, jejíž kytarový úvod lavíruje někde mezi garage rockem a vzpomínkou na zlatá šedesátá, cítit, jak si s ní skupina vyhrála. Agresivnější složka skladby tu dráždivě kontrastuje se sborem, kde má dívčí sekce skupiny navrch. Když už jsme u těch kontrastů, ne vždy je nutné přehánět, viz akustické kouzlo tracku You Destroyer, které snad až příliš neurvale zašlapává do země následující rockový marš Sound the Alarms. Indie-pop-rockové skladby jako He's a Biter, Primary Colours či Only Love You For Your Car jsou k lyrické poloze Immaculate Machine přece jen přátelštější.

Na High On Jackson Hill ai kapela ponechala svou nezaměnitelnou tvář a zároveň neustrnula na místě, a to i za cenu určité ztráty chytlavosti. I přes absenci jednoznačně hitových momentů se ale nudit nebudete. Pokud máte rádi chytrou muziku na pomezí rocku, popu a folku s přívlastkem indie, přijdete si zcela jistě na své.

70 %

navštivte:
www.immaculatemachine.com

poslechněte si:
www.myspace.com/immaculatemachine