Novinky

Speed Caravan – Kalashnik Love

Speed Caravan Speed Caravan – Kalashnik Love
11 skladeb / 43:17, Real World Records / Indies Scope

Speed Caravan jsou Gorillaz arabského světa“

Nestát u zrodu pařížských Speed Caravan právě Mehdi Haddab, alžírský hráč na arabskou loutnu, poprvé odvážně zapojenou do kytarového zesilovače, mohl být oud i zde jen dráždivým kořením elektro ataku. A nebo naopak - elektronické beaty mohly zpestřovat další z alb mistrů na arabskou loutnu oud, předchůdce loutny evropské i kytary. V obou případech bych o ní asi nyní nepsal, nebyl by moc důvod zvát takovou kapelu do Paláce Akropolis. Alespoň v rámci festivalu Respect ne.

Ovšem ovšem, i tak by se jistě dalo na tu hudbu tančit v klubu podobně, jako kdyby se do Roxy vrátili Asian Dub Foundation (ADF). „Jen“ by tu oud, v rukou Mehida náhle punkově zdivočelý, nezněl občas až bluesově a po hendrixovsku ekvilibristicky jako v Qat market, kde se Abdulatif Yacoub vyznává z náruživého žvýkání listů qatu, drogy v Jemenu dost populární. 

To by si pak nerozuměl ani s „diskoškou“ (Parov yegar siroon var) a prstokladem Satrianiho tamtéž, nemaloval by drobné ornamenty po vzoru Davida Gilmora z Pink Floyd (Erotic chiftetelli). A možná by Speed Caravan byli na hony vzdáleni tanečnímu popu Natachy Atlas v jeho komerčnější podobě (Idemo dalje), crossoveru rai a Macareny (že mě hu/d/ba nebolí!). Ale naštěstí...

Dva covery, Killing An Arab ze zpěvníčku The Cure a „klasický mash-up“ připomínající předělávku Galvanize, slušnou jízdu – zápůjčku od Chemical Brothers – tu poslouchám s nadšením; Speed Caravan si s nimi poradili dráždivě až revolučně, zároveň ve mně ale obě budí rozpaky: Určitě to budou/jsou vděčná koncertní čísla a vrcholy gigů Mehdi Haddaba a spol., přesto se nemohu zbavit dojmu, že použít je neměli SC s vlastní invencí zapotřebí.

I tak má jejich první album sílu a přesvědčivost debutů Transglobal Underground nebo ADF. A aby ne, když dalšími členem Caravanu je ex-rapper ADF Rocky Singh, zde i bubeník, ale také Hermiona Frank (elektronika; Ekova), perkusista Mohamed Bouamar (ex Natacha Atlas) a basista Pascal Teillet (ex Mazaher and Archie Shepp). Je to zkrátka all star band ne nepodobný koncepci Gorillaz. Jen by speed postpunkově taneční Killing An Arab, v níž hostuje Rachid Taha, mohla v Mehdiho otčině působit trochu jako provokace. Najednou by vůbec nikoho nemuselo zajímat, že ji Robert Smith jako konfrontační song nezamýšlel.

Množství hostů na albu by mohlo svádět k doměnce, že budou návštěvníci koncertu v Akropoli o něco ochuzení. Těžko mohu slíbit, že si i v Praze v rai punkové halekačce Daddy Iolo zazpívá Bruno Ferrier; stejně tak ale nelze čekat, že Speed Caravan přijedou ve třiceti a na velbloudech. I když co my víme?!

85 %

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/speedcaravan