Novinky

Essie Jain – The Inbetween

Essie Jain – The Inbetween Essie Jain – The Inbetween
12 skladeb / 35:26, The Leaf label / distribuce v ČR Starcastic

Ačkoliv předloňská debutová deska v New Yorku žijící Angličanky Essie Jain nebyla v žádném případě propadákem, o blesku z čistého hudebního nebe jsme také rozhodně hovořit. Album We Made This Ourselves bylo shrnutím dosavadních „celoživotních“ nápadů hudebnice, a tak možná překvapilo, že dlouhohrající následovník přišel poměrně záhy (deska vyšla na začátku tohoto roku).

Essie Jain spolu s tvůrčím partnerem Patrickem Glynnem chytla slinu a s rozšířenou sestavou muzikantů zavítala, když už se k ní domů do pokojíčku opravdu nevešli, do studia The Buddy Project a začala natáčet základní skicy nového alba. Jaké ale bylo překvapení, když po pěti dnech nahrávání vyšla s kapelou ze studia s kompletně natočenou deskou!

Akčně se Essie dostala doslova na druhý pól oproti debutu, hudebně jsme ale stále na stejném písečku. To znamená vprostřed niterného písničkaření, které jen díky barevnějšímu nástrojovému obsazení zrcadlí na desce více odstínů. Najdeme zde tiché balady, ve kterých se Essie doprovází sama na klavír (Eavesdrop, Weight Off Me) nebo jí přizvukuje Patrick na akustickou kytaru (I Ask You), najdeme tu i pomalejší barovky (The Rights) nebo blues (Do It), ale i rychlejší kousky, které se rozezvučí lesním rohem, smyčci, trubkou, a kompletní razantní rockovou rytmikou (Here We Go nebo Do It). Od vznešenějších a možná trochu pozapomenutých nálad písničkářek 60. a 70. let typu Vashti Bunyan se tak dostáváme až k energičtějším divoženkám typu mladší Tori Amos.

Bylo to asi magie okamžiku, která dokázala kolekci dvanácti skladeb namíchat tak přirozeným způsobem a vyhnula se tak hlušším místům debutu. The Inbetween je dalším důkazem toho, že přirozenost nad sebepropracovanějšími spekulacemi (většinou) vítězí. Nevýrazný debut je rozhodně překonán, na první písničkářkou ligu to ale zatím taky nevypadá. Odepisovat ani ne třicetiletou umělkyni po dvou deskách by byl ale také velký nerozum...

75 %

navštivte:
www.essiejain.com

poslechněte si:
www.myspace.com/essiejain

Pavel Zelinka – Radio Wave