Novinky

The Autumnist - s/t

The Autumnist The Autumnist - s/t
9 skladeb / 42:29, Deadred Records / Starcastic

Abuse jsem bohužel naživo viděl pouze jednou, před několika lety na festivalu Střekovská mumie, a jedním slovem pro mě byli tenkrát zjevením. Jako dnes si vybavuji nádhernou, až kýčovitou scenérii – západ slunce nad gotickou zříceninou hradu, pohled z hradní terasy na Masarykova zdymadla a podmanivou hudbu Abuse, sympaticky kloubící inteligentní elektroniku s živými nástroji.

Co hledat na desce The Autumnist? První track alba - March of the Leaves je založen na jednoduchém, ale nosném motivu a la Orbital. Následující The Velvet Incident v sobě zase nese náladu francouzské detektivky. Kde se schovat před pařížským komisařem Jeanem Gabinem? Samozřejmě na francouzském venkově. Vinice, dlouhé pohledy do ustaraných tváří antihrdinů, kouř z cigaret Gitanes a krása akordeonu. Pro mě hned na samém začátku vrchol desky.

Další track Hotel je ohraničen archaizujícím ninjatunovským šramotem staré vinylové desky, který ve spojení s notně zaprášeným a ponurým zvukem nahrávky vytváří panoptikální atmosféru. Jedinou vokální skladbou desky je „dubstepová“ The Shore, s hostující Tracy Miller. Zpočátku záměrně rozplzlá záležitost je pomalu sklížena zesilujícím se rovným beatem, který v závěru podporuje monotónní, ale hutná a rajcovní syntetická basová linka. Too Human zase obsahuje dostatečné množství růstových hormonů. Nadžezlé hiphopové bicí zde plynule přecházejí k valčíkovým rytmům, prošpikovaným operními střípky. Tam, kde Too Human končí v kakofonní smršti, The Heist začíná. Navíc je zde ta čistá, kytarová vyhrávka s plechovým zvukem, která zpočátku zní jako pouhopouhé ladění nástroje. Pro mě vrchol desky číslo dvě.

The Autumnist natočili skvělou, nadžánrovou desku, kterou můžou živě prezentovat jak na jazzových festivalech, tak třeba klidně po boku Lvmen. Což bych já osobně chtěl jednou zažít...

85 %

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/theautumnist