Novinky

Unkilled Worker - Faithcollapse

Unkilled Worker Unkilled Worker – Faithcollapse
12 skladeb / 51:58, Silver Rocket

Unkilled Worker(a) jsem slyšel párkrát na koncertě, ale nějak mi pořád nedocházelo, proč tenhle jednočlenný projekt vůbec existuje. Proč Wollongong bez rytmické sekce? Vždyť rukopis Toddových písní je tak zřetelný. Když si odmyslíte aranžmá rockové kapely, tak je Unkilled Worker vlastně po hudební stránce némlich to samý, co Wollongong. Ovšemže chybí zdrující rytmika, písně jsou introvertnější a texty mohou konečně vyhrát nad hlukem. Díky ztišení a novému nátěru vzlínají na povrch slova jako heavy folk a berlínská temnota australských bratří Svatého Nicka.

Přiznám se, že koncerty Unkilled Worker mě zrovna dvakrát neuchvátily. Po dvaceti minutách mě minimalistická kytara, monotónní harmonie a nijak objevné dokola se opakující riffy donutily k ústupu. A kdyby desku nenatočil Todd s „little help from his friends“, asi bych jí nechal bez povšimnutí. Fakt, že se Todd na debutu spřáhl s OTK, ve mně vzbudil zvědavost. Tohle spojení by mohlo přinést „nepoznané potěšení“, říkal jsem si. A taky že jo.

OTK, potažmo jejich lídr Ondřej Ježek, udělali s Toddem rozumný komplot. To, co mi na koncertech vadilo, tedy přílišný kytarový minimalismus hraničící s nudou, tímto spojením získalo na barvitosti. OTK v čele s Ježkem ovšem Faithcollapse pouze jemně podbarvují, nikoli od vyšmirglovaného základu přetírají. Přizvaní muzikanti dobrousili detaily a odolali pokušení nechat se strhnout egem k exhibicím. Osobně bych snesl klidně větší podíl intervence přizvaných muzikantů, jenže pak už by to zase nebyla tak jednoznačně Toddova deska.

Ne všechny skladby mají tak výrazný melodický nápad jako kupříkladu Unsurrendered, ne všechno zachrání Toddova naléhavost výrazu, ne každou trhlinu zamázne tmel zn. OTK. Nezastírám, že dám vždy přednost buldozérnímu rocku značky Wollongong před Toddovými sólovými aktivitami, ale musím uznat, že Faithcollapse jsem nakonec přes počáteční skepsi vzal na milost. Optimisticky naladěný pesimista by řekl: Čekal jsem to horší. I když těch 52 minut je na Toddův minimalistickej dark-folk fakt příliš.

65 %

navštivte:
unkilledworker.wordpress.com