Novinky

Miou Miou - Electronique

Miou Miou Miou Miou - Electronique
15 skladeb / 57:35, Piper Records

Byl jsem mile překvapen, když jsem narazil na informaci o Électronique a sestavě, kterou si na ní Miou pozvali. Mít remixy od Sawako, Aus nebo Lullatone je vskutku velká, a nejsem si jistý, jestli v našich krajích dostatečně ocenitelná, věc. Ale o tom si povídat nebudeme. Pojďme se spíše podívat na onu přehlídku načnutou smíchem Sugimotovy holky pěkně konkrétně.

Filfla svůj bubenický entuziasmus ze skvělého alba Frolicfon nenásledoval. Vynahradil si to smyčci, které u něj slyším snad poprvé. Deja-vu protáhl na šest minut a opatřil jí roztomilou gradací se zvonkohrou a klarinetem. Kompaktní a hezky vybudované.

Daisuke Miyatani zmeškal autobus mířící ke školnímu hřišti, u něhož by si s kytarou a diktafonem sedl na lavičku. Svůj příspěvek proto přepracoval doma v laptopu pomocí vytrvalé repetice rozkrájených smyček. Z jeho posledních kolaborací se Sawako nebo jako Miyachan Akichan, se dá usuzovat, že mezi těmito dvěma póly, teda dováděním se samply a lo-fi zaznamenávačem, pravidelně cestuje. Osobně dávám přednost spíše dochvilnosti a zmáčknutým červeným knoflíkům.

Naopak Miyauchi Yuri nabídl přesně to, na co jsou od něj všichni zvyklý - důkladně se překrývající, pozpátku puštěné akustické kytary, doplněné o glitchové radovánky. Karolinin zpěv do toho všeho skvěle zapadá, správně dotváří a celé to zní jako citlivě vybraná/reprezentativní písnička pro rádia.

Velká očekávání a drobná zklamání tentokrát vyšly na Sawako. Místo medového dronu se schopností cestovat po vysokých stupních ženské elegance, působí přepracovaná verze Le Chaos jako nejmíň nápadná skladba z celé sbírky. Po úvodních posleších jsem vlastně ani netušil, že "ta věc od Sawako už byla". Samozřejmě je stále meditativní, jen míra koncentrace na ní musí být o mnoho větší, a tomu už se potom ani nedá říkat meditování, že ano.

Kromě velkých zvířátek ambientu a cutetroniky byli osloveni i Montag, B.Fleischmann a Balún, kteří rytmicky rozproudili zasněnost celku a dodali jí puncu pohyblivosti. O to se částečně pokouší i WWW, bohužel mi jejich mírně temné elektro s Miou moc neladí, a ani fakt o originálním vyznění na tom nic nemění.

Přes všechna ta dávání předností a velká očekávání je však výsledný dojem více než příjemný. Navíc se Miou podařilo zkompilovat jména, která mají tu moc posluchače inspirovat k nadšení pro hledání a objevování. A to je od nich pěkné.

75 %

navštivte:
www.miou-miou.cz

poslechněte si:
www.myspace.com/electroniquemioumixes