Novinky

Iva Bittová a Ida Kelarová – 2DVD Jazz

Iva Bittová a Ida Kelarová Iva Bittová a Ida Kelarová – 2DVD Jazz
1. DVD: 14 + 1 skladba a interview; 2. DVD: Černá hvězda, dokument o sdružení Miret/ 93 + 7 a 58:12 minut, Indies Scope

„Náš společný koncert v Lucerně byl především o lásce.“
(sestry Iva a Ida)

Když dvě dělají totéž, nemusí to být totéž – ač pomáhají dobré věci. Ida Kelarová nepřekvapivě dává do svého jazzu na nahrávce z Lucerny víc cigánštiny (The Gentle Rain), sázeje tak přirozeně na noty, v nichž je doma; když ji ale swing strhne, „třísky sálem lítají“. Iva Bittová je tu zasněnější, a na druhou stranu i odvázanější (Gloomy Sunday od Billie Holiday, doprovod George Mraz), jazzově hravější-rozvernější (Love Me or Leave Me též s Mrazem), alternativnější v excelentní My Funny Valentine. Podobně by na to asi šla Björk…

V hlavních rolích se sestry Ida a Iva potkaly na jevišti poprvé, ale jen Ida tu s jazzem debutuje. Iva jej zpívala i na CD Moravian Gems (Cube Cz/Cube-Metier Records 2007) s Mrazem a také s Emilem Viklickým; právě díky němu na albu fůzuje lidová hudba s jazzem. Ono ale CD Moravian Gems má asi s beneficí společného víc, než je na první pohled zřejmé. Nejspíš díky albové známosti Ivy a kontrabasisty George hostuje tento slavný jazzman z New Yorku i na DVD Jazz. „A kdo jiný!?,“ chtělo by se zvolat až zpupně.

Vyniknout hlasům sester dává Jazz Famelija, nové Idino trio Ondrej Krajňák (piáno), Tomáš Baroš (kontrabas) a Marián Ševčík (bicí). „Normální barovka,“ snad by někdo šmahem odsoudil jejich snahu při klidnějších písních. Nesmysl, i doprovázet je umění. A to, jak „řádí“ klavír v půli koncertu v I´ve Got The World On String, to je slušná jazzová jízda. Jinak ale trio sóla spíš přenechává hostům. V úvodní You´ve Changed trumpetistovi Juliovi Barošovi, ve vláčné Georgia On My MindRadovanu Dariškovi a jeho saxofonu. Sestry doprovázel i smyčcový kvartet Lamborghini a Duždovic vokální trio, na DVD je ovšem i hudební mač: v úvodu My Funny Valentine „soupeří“ hlas Ivy s trubkou.

„Tatínek často poslouchal jazz, hodně jsme se ho obě naposlouchaly. Ale profesně jsme se s ním nikdy nezabývaly.“ (Iva v dokumentu na DVD)

Nedivím se, že Iva Bittová i Ida Kelarová v lednu 2008 přijaly nabídku hraní na benefici pro Miret – mezinárodní iniciativu pro rozvoj etnické tvorby. Kývly i přesto, že z té akce čiší snobismus i díky modrátorovi Ladislavu Špačkovi, ex mluvčímu prezidenta Václava Havla a učiteli etikety. Je stručný a souvislosti zná, na „pár řádcích“ spojil vznik sálu Lucerny s její jazzovou minulostí a zlehka přešel k dětství sester. Ale právě jeho přítomnost, obleky muzikantů, společenské šaty zpěvaček a záštita Livie Klausové dost odkazují na oficiální akci. Zní to divně? Podívejte se na DVD a sami suďte... Podstatné – alespoň pro sdružení Miret – ale je, že akce pomohla mladým Romům. Obě zpěvačky mají k tomuto etniku blízko, a Ida sama založila sdružení, pomáhající romským talentům.

Na záznamu i obalu DVD je však i kiks. Skladba There Is No Greatest Love hostující slovenské zpěvačky Miriam Bayle je uvedena jako bonus. Tím i je, je však i součástí samotného koncertu, aniž by byla uvedena na obalu. Drobnost, ale matoucí. Škoda... A ještě bych se přimluvil, aby vyšel záznam koncertu i na CD.

Ač k tomu latino rytmy svádějí, zjevení se dvou krásek tančících na jevišti v peří v jedné z písní je mimo mísu. I bez karnevalu by to šlo. K nejsilnějším momentům DVD naopak patří Ellingtonův kabaretní swing It Don´t Mean a Thing. Síly v něm spojily obě sestry s vokálním triem, prosadil se i saxofon a Mrazův kontrabas zde tu slouží – tu sóluje. „Tam jde jenom o to, nakolik se uvolníme a vlastně si prožijem každý ten příběh každé té jednotlivé písně,“ řekla Iva v dokumentu na DVD. Víc slov už netřeba.

80 %

navštivte:
www.bittova.com
www.indies.eu