Novinky

Fantomas Melvins Big Band - Live From London 2006

Fantomas Melvins Big Band Fantomas Melvins Big Band - Live From London 2006
21 videí / 156:34, Ipecac Recordings / distribuce v ČR Day After

Pár základních faktů: DVD Live From London 2006 se částečně kryje s live albem Millennium Monsterwork 2000, které vzešlo z kolaborace stejných kapel. Jenže o šest let později pořízený záznam je sehranější a zvukově plnější, koncentrovanější. Na londýnském pódiu se opět sešla ohromující sestava: Buzz Osborne (kytara; Melvins, Fantomas), Sir David Scott Stone aka Sir DSS (kytara; hrál s velkou řádkou jmen, např. Melvins, Unwound, Locust, Jello Biafra, Keiji Haino etc.), Trevor Dunn (baskytara; Mr.Bungle, Fantomas, Trevor Dunn's Trio-Convulsant), Dave Lombardo (bicí; Slayer, Fantomas), Dale Crover (bicí; Melvins, The Men of Porn). A Mike Patton (zpěv, klávesy, elektronika), věnující se po odchodu z Faith No More několika projektům (Mr.Bungle, Fantomas, Tomahawk, Peeping Tom) i sólové dráze, přičemž seznam jmen, se kterými spolupracoval, je výmluvný; namátkou: John Zorn, Merzbow, Dan the Automator, The Dillinger Escape Plan, Kaada, Kid 606, Odd Nosdam, Subtle, Dub Trio etc.

Pokud byste čekali, že Patton obsadí prostor sám a ostatní mu budou dělat křoví, chyba lávky. Nedojde ani k tomu, že by se Melvins vydali na zběsilou noisovou jízdu jako na The Colossus of Destiny (2001) a Patton se k nim náramně rád přidal. Až vůbec se nestane, že by Mike P. toužil po grungovém výletě a pouze zdvojil Buzzův vokál, to je asi nejnepravděpodobnější. Takže? Záleží, jaký song „dělají“: domovské pojetí vždycky mírně ustupuje dalším spoluhráčům, Fantomas vedou taneční kroky Melvins a naopak.

Třeba Spider Baby od Fantomas vypadá jako post-industriální recitativ s faithnomorovským refrénem, v podání Big Bandu je to „rocková balada“. Night Goat od Melvins je opepřena krátkými ječivými záškuby a boucháním do velkých gongů, hned po tomhle uvedení se stává sama sebou, jenže se zdvojenými bicími a vokály je průraznější. Obecně rytmika zůstává stejná, tu se přidá zkreslený zpěv, tam zas elektronické rýhy. A nebo obojí najednou: The Bit obsahuje proti původní verzi vokální bakchanálie a hysterické výstřelky, přibylo noise a elektroniky. Výsledné podoby spíš než zásadně posunuté jsou zemité, kondenzované a místy cupované, do stejný flašky narveš víc.

Rozuměl jsem muzikantskému propojení a touze pojmout vlastní skladby jinak, zbastardizovat je. Podstata nemá jen první plán. Při pohledu na pódium zkoprníte, protože je to impozantní výjev, slet person. Jenže z hudby samé je patrné, jak osobnosti ustupujou a zase vycházej do popředí, párový tanec v šesti. Vnitřní síla jednotného organismu. Jistě někteří namítnou, že jsou tu slabší místa nebo zbytečnější pasáže, ale v rámci zmítajícího se rituálu je všechno v pořádku, tvar se neustále přelévá, aniž by navrch získaly Pattonovy nervní výboje nebo hromující mašina riffů a bicích.

Tam, kde se vám může jevit Mr.Bungle samoúčelný nebo šklebivě schválný a kde Fantomas jde daleko za temnou atmosférou zdánlivého nebytí, tam jsou FM Big Band zatraceně zdravým a živelným organismem, bajpás hudby. Jen na pozadí neurvalého experimentu a pošahané nepříčetnosti může vyniknout melodická písnička stejně jako metalový vál.

Z filmového hlediska jde o normální koncertní záznam na více kamer, forma je přizpůsobená obsahu. Některé kamery mají filtry nebo snímají na jiný materiál, takže se střídají záběry různé zrnitosti, detaily s velkými celky, nic statického, ono když máte na pódiu takového kabaretiéra, k tomu dva bicmeny, jednoho kytaristu s afropalmou a druhého jako z katedry matfyzu a do toho metalového basáka, tak není problém vybírat. Do obrazu místy vstupují grafické symboly a ruchy, decentně a s rozvahou, ku prospěchu věci. Kamera je vedená rukou, takže nic plynulého, ale ani zuřivě klipovitého. Žádná nuda, ani přehnaný důraz na vizuál.

A pokud nebudete mít dost, můžete si to dát celé znovu, tentokrát s komentářem kapely a Dannyho deVito (populární americký herec s mafiánskou vyřídilkou). Na výsledek to bude mít pramalý vliv...

80 %

navštivte:
www.mikepatton.de
www.melvins.com
www.ipecac.com

poslechněte si a podívejte se:
www.myspace.com/fantomasband
Night Goat (Youtube)

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net