Novinky

F.P.B. – Kniha přání a stížností

F.P.B. F.P.B. – Kniha přání a stížností
22 + 24 + 17 skladeb/ 60:08 & 61:29 & 37:45, Malárie Records

„Nebudeme si tady hrát na vojáčky,
budeme rovnou hrát si na tanky...“
(Vypadni nebo nehraju, Pere Ubu/Wanek)

Punk bez hysterie a proklamací, s názorem a poesií Wolkera, Ferlinghettiho, Mikuláška, Morgensterna, Wanka. Punk řízlý novou vlnou i hardcore plus postpunk hraný, jak to tehdy bylo aktuální i na Britských ostrovech. Po čertech dobře. Hudba s vtípky i alternativa, když to chtěl Mirek Wanek zkusit jinak v lázeňském městě, dušeném smogem a patolízaly režimu. Zajímavá rozsáhlá skladba Víra v pohyb... To vše obsahuje 3CD, na které spoluzakladatel FPB a (vyjma coververzí a pár výjimek) jejich výhradní autor Wanek sbíral materiál od poloviny 90. let. Komplet byl pokřtěn 6. listopadu 2008 v Praze v Lucerna Music Baru na koncertě, kde UJD a ex FPB man Romek Hanzlík hráli hudbu FPB. A pak si ten set dali i v Brně či v Litoměřicích.

První CD kompletu se jmenuje „Jedem v punku jako v tanku“. Punk pravověrný i mutovaný se z něj valí, má to šťávu i když vždy ne zvuk, jaký by si songy zasloužily. Z druhého disku, z alba rarit, podivností a dodatků „Víra v pohyb“, nepřekvapí coververze punkových pionýrů Damned, které měl Wanek rád: první UK punk singl New Rose a jeho následovník Neat Neat Neat. Coverů Damned je tu víc, ale ty už si sami vypátrejte v dobře udělané Knize přání a stížností, v níž jsou CD vloženy.

„Mám žrádla dost/ To je skandální.
Držet hubu a krok a mít vás rád
Stříhat vlnu a slzet sýr
Sežrat se/ všechno se smí
Bečím a možná se chci zachránit
Nikdy nedám se úplně polapit

V noci chrápu – ve dne spím
Na co myslím/ Nevím! – Bééé! ...“
(Beran, ???/???, inspirováno Orwelem?)

I ta kniha formátu A4 by stála za recenzi, je radost si listovat v publikaci s typickým grafickým rukopisem Karla Halouna (Hudba Praha, Echt). Zpracována jako předrevoluční kniha přání a stížností, kterou museli mít v každé hospodě i obchodě, obsahuje bio FPB, jsou tu i vtipně – byť věrně – české texty přeložené do angličtiny a naopak.

A pak je tu ještě nadšení. Ta emoce se (u mě) dostavila při zjištění, že 4th Price Band sáhl i po skladbě Mongoloid amerických Devo. Že hrál God Save The Queen od Sex Pistols i cover PIL, že trio Wanek/Hanzlík/Nový drhlo živě i songy Residents v době, kdy ta kapela byla u nás naprostým kultem. 500 korun za tak výpravnou kolekci je tedy cena směšná i přesto, že třetím dílem kompletu je studiové album FPB „Kdo z koho, ten z toho“. Vyšlo už počátkem 90. let, ale schválně – sežeňte ho! A na něm hity Listíčko, Navoněný, Krysy, Pes, Silák, Vůl z žuly, Snad, Egoista... I ony tak ukazují kořeny Už jsme doma, do kterých 4th Price Band v polovině 80. let zvolna vysublimoval.

„Ztratil jsem občanku i průkazku,
snad si mě nevšimnou
až půjdu s mou milou
na noční procházku

Milá mě nechce, že nejsem občanem,
hubičku za razítko z práce,
jinak že odejde...“
(Snad, Wanek/Wanek, Ota Chlupsa)

85 %

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/ctvrtacenovaskupina
www.uzjsmedoma.com
www.malarie.eu