Novinky

Modré hory – s/t

Modré hory Modré hory – s/t
14 skladeb / 43:26, Slnko Records

Modré hory ohlašují nástup slovenských elektronických kapel na konci tohoto roku, Modré hory coby projekt, Bene a Lyrik, kde je Peťo Tázok, Bene a Lyrik, psychosomatická soustava nástrojů, „vidíš všetky svoje lásky“, Lyrik a Bene, buena vista fucking club, big band a slovenský hiphop, žiadne nič ani vákuum, slovenský hiphop bližší polskému než tomu prijebanému ve staročeské kotlině.

Na Deadred Records vyšel nedávno Foolk, ten se nyní podílí na produkci Modrých hor a není sám. V lajně stojí Peko, Moe, Beyuz a Billy Hollywood a taky Karaoke Tundra, který vedle svých schizopanoramatických nahrávek produkuje na různých pólech vesmíru, u nás dělal např. na poslední desce Načevy. A taky je tu Marián Jaslovský, který provedl mix, programuje a hraje od flétny a saxofonu až po ústní sprej. Hitem bude jeho krátká mezihra Flautilus (flauta – flétna), leze pod nehty sama a vypadá jako kdyby Žentour osvítila mimozemská inspirace (sic!).

Modré hory, původně projekt Beneho a Lyrika, se rozšířil a nasál i řadu hostovaček. Takže hudba je z větší části živá, nejde jen o využité samply starých nahrávek, vedle elektroniky uslyšíte rhodes, klavinet, kytary nebo okouzlující vokál Silvie Gieciové. Bohaté, barevné a sebevědomě rozkročené album Modré hory má mnohem blíže k polskému hiphopu než k tomu našemu, i když bych netrval na rigidním zařazení do hiphopové scény. Stejně tak je downtempové nebo nujazzové, výborně tu zapadá bigbandová sedmdesátková filmová hudba, beaty jsou tak pulzní a přirozené, že nelezou nahoru, kooperují.

Taky lyrická poloha je bližší Polákům než pražským smaživým hejskům a komiksovým supráčům. Lyrik a Bene prožívají svoji vlastní Casablanku, plíží se na hraně noci a dne a zkoumají krajiny vědomí. Jsou konkrétní a šklíbivě nahlížej na mediální realitu („Tv heroin pre masy“), jsou i rozmlžení, lyrizujou. Nejdou daleko pro ironický dis („Budem inertný plyn ako jozef ráž ...“) ani ke trefnému přirovnání, básníci i erotici („Reklama na antistres ťa spasí ako zadky a sex...“). Netváří se, že oplodňují pravdu světa a kadí vedle Šalamouna, vysmívají se sortičce MC´s, ale rap je pro ně domovinou, původním prostředkem.

Při takové nahrávce se už těšíte na nový počin na čas odmlčených Abuse, právě vydávajících eponym pod hlavičkou The Autumnist.

70 %

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/modrehory

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net