Novinky

Thursday / Envy – split

Thursday / Envy Thursday / Envy – split
7 skladeb / 33:49, Temporary Residence / distribuce v ČR Day After

Envy začali jako screamo hardcore banda a svým emotivním pojetím si vydobyli velkou posluchačskou základnu, exotika Japanu vždycky táhla, tady opodstatněná. Za pět let, co hrají, se vydali cestou delších a složitějších skladeb, které původní příznivce zřejmě nenadchnou.

Nabízí se dokonce srovnání s metalickým ambientem Mono, jenže vedle nich Envy pějí tichou píseň o konci světa, světa zvláštně prázdném. Envy představují úpěnlivé žalky s tak očekávatelnou gradací, že faktický nástup řevu se vás nedotkne víc než znuděná trafikantka. Čekáte emo-corovou zjitřenost, změny nálad a tempa, fatální zhrzenost duše a živelnou tirádu. Té se dostane u Isolation of a light source, jenže schází něco navíc. Jako u té trafikantky: doufáte, že objevíte nový Ohníček nebo časopis pro nevypatlané ženy, plátek, který hned na titulní stránce řekne: Jsi hovado a začíná ti to vadit?

Chápu vývoj a smířím se s tím, že jejich prudké screamo je pouze líbivým doplňkem k post-rockovým náladám. „Silný emocionální náboj“ znamená totéž, co vyprázdněný monumentální patos. Pomalé a vzdálené vybrnkávání, tklivé japonské elegie, navozená prostorovost a záchvěvy avizované tak dlouho a průhledně, že budete překvapení snad jen tím, jak málo jste překvapení. Od hardcore k post-rocku.

Thursday se rovněž označují jako post-hardcorový band, ale mají blízko populárnímu EMO stajlu, žrádýlko pro MTV, i když kultivovanější, bez pohrdání. Kapela, která tůrovala se Spartou nebo Boy Sets Fire, hraje jedenáct let a vydala pět desek. Líbivý vokál, skvělá kytarová souhra a kopající bicí, místy upozaděný ječák, klenuté melodie, všechno je na svém místě, nesere ambicí ani kýčem, šumí.

Fanoušci Linkin Park by si užili, ale jen místy. Některé momenty jsou přeslazené a opulentní, jenže kytary a bicí hrají daleko více not, než byste v tomhle ranku čekali, zdatně narušují schémata a podkopávají klišé, což zaniká pod nánosem podstatných melodií. Uzavírají elektro-kytarovou instrumentálkou Appeared and was gone (remix by Anthony Molina), která je logickým přechodem k Envy, rozbředlá a rvoucí. Taková je doba.

60 %

navštivte:
www.sonzairecords.com/envy.html
www.thursday.net

poslechněte si:
www.myspace.com/officialenvy
www.myspace.com/thursday

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net