Novinky

volcano! - Paperwork

Volcano! volcano! - Paperwork
11 skladeb / 53:57, The Leaf Label / distribuce v ČR Starcastic

Dlouho jsem si lámal hlavu, koho mi vokál Aarona Witha připomíná a pak mi během jedné světlé chvilky bliklo v majáku. No jasně, Jeff Buckley. Ten zvláštně naříkavý hlas najdete i na Paperwork. Zatímco však výsostný písničkář Buckley junior byla tragicky nenaplněná naděje rocku devadesátých let, volcano! sice taktéž vycházejí z rockových základů, ale zhusta experimentují jak s formou, tak se zvukem. Příkladem budiž disonantní španělský song Astonomer´s Ballad, který kombinuje latino patos s noise ataky. Jako byste v Paperwork slyšeli Pink Floyd ve slavné sestavě se Sydem Barrettem. Jen přesunuté do současnosti a obohacené zkušenostmi se současnými nahrávacími technologiemi. No ale tak jednoduché to zase nebude.

Při prvním vsunutí CD do přehrávače jsem měl jisté obavy, zda současní volcano! nezahrnuli melodie pod hromadu kníkajících pazvuků a experimentů bez příčiny. Naštěstí se tak nestalo. Tedy ne že by Paperworku scházely husté chuchvalce všudypřítomného zvukového smogu.

Na první poslech může Paperwork působit jako chaotická sbírka fragmentů, ale tak tomu není. Pravdou je, že rytmické textury jsou krkolomné a melodie vsazené do psychedelicky rozmáznutého a hlučného pozadí. Nicméně ta zdánlivá divoká nonkonformnost nezakryje, jak cílevědomě si trio počíná a čeho chce svou hudbou dokázat. Při živých vystoupení možná kapela nechává více pootevřená vrátka improvizaci, ovšem na nahrávce působí, že vše má pod kontrolou a do detailu promyšleno předem. Zmíněné melodie nesou znak rafinovanosti, party kytar jsou nevypočitatelné jak postpunkové tornádo a jako celek má tahle deska zkrátka narkoticky omračující účinek.

Chicagské trio předvedlo exkluzivní model alternativního rocku, který má silné psychedelické zázemí, ale je si zároveň vědomo důležitosti melodií. Díky tomu není Paperwork deskou na první poslech. O to déle vám však vydrží.

85 %

navštivte:
www.volcanoisaband.com

poslechněte si:
www.myspace.com/volcanoisaband