Novinky

Crystal Antlers: EP

Crystal Antlers Crystal Antlers: EP
6 skladeb / 25:14, Touch and Go / distribuce v ČR Day After

Ke Crystal Antlers je nejlepší přistoupit bez předsudků. Nebo si alespoň nezjišťovat moc informací před samotným poslechem, jelikož skupina s názvem Křišťálové parohy, kolem níž probleskují zmínky o prog-rocku a jejíž první EPčko produkoval Ikey Owens (klávesák z The Mars Volta), nepůsobí zrovna nejlepším prvním dojmem (pokud máte k The Mars Volta podobný vztah jako já).

Ale začněme od začátku. Crystal Antlers vznikli v roce 2006 a po dvou sedmipalcích vydali letos v červnu vlastním nákladem šestipísňové EP. Album rozpoutalo mezi internetovými blogery menší poprask, jenž vynesl kapelu až do osidel labelu Touch and Go, který hbitě přispěchal s reedicí. CA se tak stali další kapelou z okruhu losangeleského klubu The Smell, jemuž se letos dostalo až možná přehnané pozornosti.

Co CA spojuje se skupinami jako No Age, Health nebo Mika Miko, je energická přímočarost a neučesaný zvuk (i když bych rád vědel, jestli jde tady o záměr nebo jen znouzectnost). Navíc se jejich hudbou vznáší díky výrazným klávesám šedesátkový opar a na rozdíl od svých souputníků, kteří jako by se řídili heslem dvě minuty a dost, se nebojí rozmáchlejších kompozicí. To by ve spojení s titěrnými kytarovými sóly mohlo signalizovat jistou náklonnost k prog rocku, ale je to trochu jinak - Crystal Antlers jsou prog asi jako Comets on Fire.

Písně nejsou žádné artistní meditace nad smyslem života, ale zběsilé vypalovačky poháněné ráznými bicími a perkusemi vpřed, které se hodně vyvíjejí a překypují zvraty. Kytarového machrování tolik není, spíš se tu staví bytelné zvukové stěny a vše korunuje drásavý vokál basáka Jonnyho Bella. Zatímco kratší songy jsou obyčejné neobyčejné písně, v těch delších vynikne talent CA napsat hodně proměnlivou píseň, která drží pohromadě a posluchače neznudí, a kde kombinace klidných a nervních pasáží vytvářejí dojem hodně zneklidňující romantiky. Asi jako noc, kdy oblohu prozařují padající hvězdy, které pak za obzorem vymažou z povrchu zemského nějaké to velkoměsto.

75 %

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/crystalantlers