Novinky

The Great Leap Forward - Finished Unfinished Business

The Great Leap Forward The Great Leap Forward - Finished Unfinished Business
11 skladeb / 54:06, Communications Unique

V osmdesátých letech byl Alan Brown členem hned několika pozoruhodných kapel (Big Flame, A Witness, Inca Babies). Po odchodu z A Witness se začal věnovat vlastnímu projektu The Great Leap Forward, s nímž nahrál několik desek. Na počátku devadesátých let odložil The Great Leap Forward k ledu, aby se k němu bez velkých fanfár nyní vrátil. Výsledkem aktivit resuscitovaného projektu je deska Finished Unfinished Business, která rozhodně nepůsobí jako oživování dávno vychladlé mrtvoly.

Název Finished Unfinished Business je po prostudování geneze zrodu této desky příznačný. Jedenáct skladeb vzniklo před více než dekádou a půl, ale nikdy nebyly zveřejněny. Alan Brown, jediný člen skupiny-projektu The Great Leap Forward, byl v první půli devadesátých let natolik rozčarován z hudebního průmyslu, že své hudební aktivity omezil na občasné amatérské hraní s přáteli (Lick and Bandalick, Fantastic Shoes) a věnoval se raději finančně lukrativnější činnosti. Na sklonku devadesátých let se ovšem dává dohromady s někdejším kolegou z A Witness Vince Huntem a bubeníkem Darenem Garrattem (Nightingales, ex Pram) a pod hlavičkou kapely Marshall Smith vydávají povedené album Colours (Euphonium Records; 2006). Aktivita kolem vydání debutu Marshall Smith a nostalgie vyvolaná předčasnou smrtí Johna Peela, jenž byl fanoušek jak A Witness, tak i Big Flame, podnítila Alanův zájem vrátit se k nevydaným písním The Great Leap Forward.

Nyní tedy konečně po sedmnácti letech od vzniku inkriminovaných písní vychází kolekce jedenácti tracků v aktuálním aranžmá (nahrávalo se v červenci v inFX Studios s Anthony Chapmanem). Alan s výjimkou jednoho tracku složil a nahrál celou desku. Pouze ve skladbě Call to Arms vypomohl pianem a akordeonem zmíněný Anthony Chapman. Přes tento DIY přístup (album navíc Alan vydal na vlastní značce Communications Unique) nepůsobí Finished Unfinished Business ani v nejmenším kompromisně. Slušný zvuk i bohatá aranžmá podtrhují výrazné melodie, které vracejí žánru jménem power pop pravý význam. Optimistické vyznění hudební složky silně kontrastuje s kritickým tónem textů. Samy o sobě bez povědomí o hudebním backgroundu byste je přisoudili některé z ostře naladěných hardcore kapel. Jiskření mezi chytlavou melodikou a politickým nábojem textů do jisté míry připomíná slavnější kolegy Chumbawamba.

Návrat kapely jednoho muže, jejíž název odkazuje jak k „velkému čínskému skoku“ na sklonku padesátých letech minulého století, tak i k časovému úseku před 40-60 tisíci lety, kdy udělal mozek homo sapiens najednou velký skok kupředu, nebyl zbytečný. Finished Unfinished Business rozhodně není album písní, které vykrádají sama sebe a už vůbec nelze hovořit o snaze komerčně zhodnotit vlastní minulost. Tahle deska, ač její materiál není nejčerstvější, působí velmi svěže a své místo na slunci si zaslouží.

75 %

navštivte:
www.thegreatleapforward.net

poslechněte si:
www.myspace.com/alanbrownthegreatleapforward