Novinky

Pomalou muzikou proti hektickým časům 38 – Glacial Movements 02

Lull - Like A Slow River Lull - Like A Slow River
5 skladeb / 60:13, Glacial Movements, distribuce v ČR HORUS CyclicDaemon

Už jsem se bál, že projekt Lull zmizí ze zemského povrchu. Mick Harris, byvší člen Napalm Death a pilný elektronický operátor pod hlavičkou dark elektronického projektu Scorn, překvapil a po sedmi letech přichystal další zachmuřený, hlukově ambientní výlet. Jeho deska Like A Slow River pokračuje v klasické náladě Lull minulé dekády. Tím je myšlen hutný a valivý sound ve své minimalistické, totálně izolované podobě.

Pět skladeb alba se pomalu plazí k posluchači stejně jako ledovcový kar pokrývající v minulosti svou mrazivou skořápkou polovinu Evropy. Zatímco Netherworld i Rapoon ve své hudbě zahrnuly krom mrazivé přírody i lidský element, Harris se bez něj, jak je u něj ovšem typické, hravě obejde. Nepředvídatelné hlukové postupy, ticho a pomalý hlukový splaz na pět způsobů – tak bychom mohli v jedné větě charakterizovat novinku, znovu jemně připomínající staré kusy Thomase Könera. Klasika znovu trochu jinak.

75 %

poslechněte si:
glacialmovements.com/rele5.htm


Oophoi Oophoi – Wurm Series I_ An Aerial View
1 skladba / 65:07, Glacial Movements, distribuce v ČR HORUS CyclicDaemon

Würmské nebo taky viselské zalednění, bylo největší ledové období, z kterého jsme se vyhrabali teprve před nedávnem (cca 15 000 lety). Dalo nejen tvarový charakter polovině Evropy, ale také nové řadě ledových nahrávek vydavatelství Glacial Movements, věnované dlouhým a jednolitým mrazivým trackům.

Prvním pánem na holení je Ital Gianluigi Gasparetti vulgo Oophoi, který znovu přichází s originálním konceptem. „Když jsem byl osloven hudebně uchopit Ledovou dobu jediným dlouhým trackem, rozhodně jsem se chtěl vyvarovat žánrových a předvídatelných klišé jako je temné hřmění, masivní hluboké frekvence nebo chladná atmosféra. Moje pojetí zalednění je plné bílé krajiny, oslňující sněhové záře jež podtrhuje rozlehlost ledových oceánů a hluboko zakořeněného ticha.“

Více jak hodinová skladba je plná jak vánek lehoučkých hluků doprovázených delikátními zvuky těreminu. Decentně elektronický výsledek je novější variantou opus magnum Steve RoacheStructures From Silence. To znamená zhmotnění statična pozitivně relaxačním směrem. Oophoi atmosférický test zvládl na chvalitebnou.

75 %

navštivte:
deeplistenings.it

poslechněte si:
glacialmovements.com/rele4.htm