Novinky

Pomalou muzikou proti hektickým časům 37 – Glacial Movements 01

Netherworld - Morketid Netherworld - Morketid
6 skladeb / 59:21, Glacial Movements / distribuce v ČR HORUS CyclicDaemon

Začneme majitelem labelu, Italem Alessandro Tedeschim alias Netherworld, který si pro své ledové království připravil desku Mørketid. Tento termín označuje v norštině období v roce, kdy arktická zima dostoupí takové nadvlády, že nepustí slunce po celý den nad zemský povrch. Začíná polární noc. A právě z tohoto přelomového období v roce nasnímal Alessandro své zvukové fragmenty, jež se staly základem šesti delších kompozic.

Netherworld je milovník sněhu a ledu, a tak tuto část roku, která je pro většinu obyvatelstva vážným důvodem k hlubokým depresím, předkládá posluchačům v přijatelné atmosférické podobě elektronického ambientu. Z palety, jež polární noc nabízí, vybírá statický klid, usebrání ve tmě a příležitostné čarování polární záře. Ticho přerušuje mírný studený větřík, šumění padajícího sněhu a hlas moderátora z rozhlasového přijímače, který někdo zapomněl vypnout. Mørketid je poučený vstup do elektronického ambientního světa Glacial Movements.

80 %

navštivte:
glacialmovements.com/neth.htm

poslechněte si:
glacialmovements.com/rele2.htm


Rapoon Rapoon - Time Frost
5 skladeb / 59:03, Glacial Movements / distribuce v ČR HORUS CyclicDaemon

Druhým umělcem, který si pohrál s tématem věčného ledu a sněhu je Angličan Robin Storey, zakladatel legendárních Zoviet France (dvě třetiny původní party jsou znovu pohromadě jako Reformed Faction) a dlouholetý solitér pod korouhví projektu Rapoon. Ten postavil svou desku Time Frost na hypotéze, že globální oteplování může paradoxně díky odklonu Golfského proudu od Evropy přinést tomuto kontinentu novou dobu ledovou.

Vzal tedy jednu ze signifikantních kompozic starého kontinentu, Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji, vybral z něj několik malých zvukových kousků a ty uzamkl do svých pověstných smyček a nekonečného labyrintu atmosférických ech. Pryč jsou postmoderní indické rágy, koketérie s tanečnem, UFO i velmi niterné a temné industriální vize. Robinovy kompozice jsou zahalené kusy elegantního valčíku obepínající permafrostem ztvrdlou Vídeň.

Vzdušnost nových kompozic je dle autora „imaginární kus hudby zmrzlý v ledu, čekající na budoucí hudební archeology, kteří ho po objevu budou znovu interpretovat“. Kdo má rád ambientní stránku tvorby Rapoon, ten si zajisté pošmákne. Deska je totiž, možná i díky výběru samplovaného základu, znovu důkazem, že smyčkový atmosférický král má jméno Storeyho úhlavního projektu.

85 %

navštivte:
www.rapoon.net

poslechněte si:
glacialmovements.com/rele3.htm