Novinky

Braagas – No.1

Braagas – No.1 Braagas – No.1
13 skladeb / 41:00, vlastní náklad

Na středověkou muziku se v našich krajích končinách stále kouká jako na něco, co se hodí v turistické sezóně na hrady, maximálně na určitý historický typ městské slavnosti. Přitom ne tak vzdálená, a u nás tak populární balkánská world music, si už cestu do klubů už našla. Napravit současný stav se alespoň zčásti snaží svým vytrvalým koncertováním kvarteto Braagas, které nedávno vydalo svojí debutovou desku prostě nazvanou No.1.

Takto by se mohlo zdát, že se jedná o počínání úplných začátečnic, ale opak je pravdou! Ještě před Braagas totiž byla Psalteria (s jedním vydaným albem u Black Pointu), která ukončila svou činnost rozštěpením se vedví, kdy z popela ukončené formaci vzešly dvě nové a podobným směrem se ubírající skupiny Euphorica (ta svoje album právě nahrává) a Braagas, o jejichž CD si konečně začneme povídat.

Jak už jsem naznačil, směrování Braagas, se od dob Psalterie nezměnilo. To znamená, že krom zlatého dobu ve středověkých zpěvnících a kancionálech z tradičních oblastí (Galície, Francie) se dámy poohlédly očkem do všech evropských koutů (Anglie, Švédsko, Litva) a dvakrát zalovili i doma v Jistebnickém kancionálu. Základní náladou zůstávají ve středověku (už kvůli nástrojovému obsazení), přesto náladou kompozic občas míří nejméně na Balkán či Blízký východ. Ne nadarmo se ještě Psalterii přezdívalo Gothart v sukních. Navíc bubenice Bety Josefy dodnes v této kapele hraje a tři pánové z Gothart na oplátku vypomohli hostování tomuto albu.

Komplikovaná středověká hudba vyžaduje podobně jako bluegrass poměrně slušnou (multi)instrumentální průpravu a tou kvartet disponuje. Navíc celé dílko pentlí báječnými vokálními výkony, jež bych krom barevnosti desky vyzdvihl za největší devízu třinácti kompozic. Pokud nejste fantasy maniaci nebo milovníci historie a přesto byste kousek plus mínus gotické muziky rádi v klidu domova vyposlechli, pak první deska Braagas by mohla být možným dobrým doporučením.

80 %

navštivte:
www.braagas.com

poslechněte si:
myspace.com/braagas