Novinky

Foolk – Red Pills For Daddy

Foolk Foolk – Red Pills For Daddy
13 skladeb, 36:30, Deadred Records / Starcastic Records

Zneklidňující krátká skladba My Home evokuje bondovskou variaci, Bells vám našeptají, že tahle deska může být výjimečná, zvukové zákruty, záseky a audiohrátky nebrání melodii ani prudkému proudění energie, rozstříhaný kytarový motiv a nalámaný beat se zádumčivou náladou, hudba zhusta personifikující, co je uvnitř, střílí ven a běsi se potloukají mrtvou oblohou. Amon Tobin.

Foolk nezajímá stylová semknutost, humor a nadhled hledá cestu. Léžérní Crazy Swingers i záměrně drhnoucí Smack the Funk již názvem naznačují, vážné piano v Like a Surgeon hledající harfy tón dává masivní masáž srdce kdysi zasněné Goldfrapp, akcent filmové hudby zůstává. A pak je tu Message from Nowhere, která nemá daleko k Veneer, jejíž kytarista Pavol Hubinák je ostatně členem koncertní sestavy Foolk. Doplňují ho Marian Jaslovský (sax, flétna), Habbiel (zpěv) a zejména DJ Lixx (turntablism), o vizální složku se stará VJ Oliq.

Přirozeně, pohotově a velmi lehce si Foolk pohrává s živými nástroji (smyčce nevyjímajíce), sází na podstatnou basovou linku a různě dynamické beaty, přitom se prohrabává zvukovým portfoliem ulice, industriálním předměstím a zdravě tuberkulózním dechem jazzové minulosti. Zná, jak otevřít vrata strachu (Six), ovšem proti podobně laděnému tuzemskému Selectonovi má na paměti zábavu a větší míru přístupnosti. Selectone těží ve větších hloubkách a cestu si nevybírá, je jí tažen.

Stejně jako stájový kolega Karol Mikloš, ani Foolk není v našich krajích známý alespoň povšechně, byť Mikloš posbíral ceny i na mainstreamových pódiích a Foolk si zahrál na přehlídkách Wilsonic, Nu Jazz Dayz, Nu Form Festival nebo Spring Festival Graz. Kvalita je stále minoritní a je to zákonité. Nadále bude přicházet (i) z východu, dokončovací práce na albu oznámili u nás povědomější Abuse.

70 %

navštivte:
www.foolk.net

poslechněte si:
www.myspace.com/foolkmusic

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net