Novinky

Karol Mikloš – The Past of the Future

Karol Mikloš Karol Mikloš – The Past of the Future
10 skladeb, 37:27, Deadred Records / Starcastic Records

Deadred Records je malé vydavatelství, vyznávající principy DIY a snažící se podporovat „slovenskú hudbu v jej prevažne minoritných žánroch“. V případě poslední desky Karola Mikloše sice podotknu, že kdyby tohle měla být minoritní muzika, tak bych raději neslyšel tu majoritní, ale výjimky lemují přímku pravidla, takže proč ne. Navíc neřikám, že jsme za hranicí něčeho tak pofiderního, jako je vkus.

Starcastic kromě distribuce experimentálních elektronických artistů podporuje třeba pražské Sporto, žilnatý odřezek disco-punkové vlny. A velmi různorodým labelem je i Deadred Records. Prorazit k širší veřejnosti touží jeho chráněnci Abuse, z původně „mašinkového“ projektu najednou soubor, kombinující složitější elektroniku s hip-hopem a nu-jazzem. Ettela Diamant nebo právě debutující Foolk takové ambice nemají, pozoruhodní jsou však neméně.

Karol Mikloš na předchozích deskách koketoval s manšestrově kytarovou muzikou (Same Mist Here, 1997) i drum´n´bassem (Vis-à-Vis, 2002), na novince s mnohoznačným názvem The Past of the Future se blíží příjemně nevtíravému a porůznu ochucovanému pop-rocku. Malebná, atmosférická elektronika přizdobuje melodické kytarové písničky s odérem new wave i letmého neo-folkového oblouznění. Mikloš, posazen někde mezi Gahanem a Morisseyem, má osobité zabarvení hlasu, je empatický, uvěřitelný, nehrozí citovou podpásovkou.

Still on Your Side upomene na naši Nieriku (zřejmě už definitivně pohřbená kapela), Get a Little Wild kouzlí dechy i bohatým hlasovým rejstříkem, You Never Listen je hitovka, záděr s prvním poslechem a beze studu. Nejzajímavější songem pak A Note, táhlá skladba, spojující dramatické piano a trip-hopovou rytmiku.

Naše hudební scéna nemá odpověď na Miklošův kalibr, stejně jako nemůže vedle Mishy postavit kalhotkovou Terezku. Důležitější jsou však neustále navazované přeshraniční kontakty, namátkou Peťo Tázok a crew kolem Muteme nebo Hirax Records, který vydal desku karvinským Sakumprásk.

70 %

navštivte:
www.karolmiklos.sk

poslechněte si:
www.myspace.com/karolmiklos

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net