Novinky

Drama Jacqua - Intellectual Endeavoure

Drama Jacqua Drama Jacqua - Intellectual Endeavoure
7 skladeb / 42 minut, vlastní náklad

Kolega Jarda Petřík ve své recenzi na minulé album Masquarade od Drama Jacqua přirovnal tento, zatím překvapivě ukrytý talent naši alternativní scény, k Brazilci Amonu Tobinovi. Osobně mám možná ještě trefnější příměr. Na novém opusu Intellectual Endeavoure bych Toma Heriana popsal coby českého Squarepushera. A to i s vědomím, že i já jsem tak trochu minul přesný cíl. Možná se nachází právě kdesi uprostřed území těchto dvou klasiků žánru, s příklonem k jazzu v jeho velmi osobité formě, ovšem svým hudebním potenciálem a hráčským talentem spíše odkazuje právě ke druhému jmenovanému.

A to s tím rozdílem, že Tom Jenkinson je skvělým baskytaristou a Tom Herian zase fenomenální bubeník par excellence, který však nehodlá svoje přednosti utopit v zakalených vodách akademismu (i když by na to veškerý technický potenciál určitě měl). Naopak svou hudbu rozevírá do široka, k novým obzorům nejen elektronické hudby, jako je, dle jeho vlastního zařazení, třeba progresivní jungle, či experimentální drum´n´bass. I tyto styly jsou však pro Heriana příliš omezující.

Jeho filmově dramatické vsuvky s lehce orientálními motivy odnášejí vše na létajícím koberci do hájemství pohádek tisíce a jedné noci a kdo umí požívat své podvědomí, určitě nebude mít problém teleportovat se kamsi do himalajských výšin nebo plout po Žluté řece v mlžném oparu vysokých skal (Zheng Orient), aby záhy vstoupil do boje jako ninja a létal přes bambusové střechy japonských zahrad a nakonec přistál ve světe za zrcadlem počítačových her a e-estetiky Iphone crazy vyzvánění (Sharp Shooter). Atmosférický temný jazzy ambient se snoubí s rozlámaným breakcore kdesi na kuchyňském stole surreálného pojetí existence (Kredenza) a zvukových propletenin (Tartan).

K tomu všemu přispěli svým potenciálem žesťoví mágové jako Ondřej Štveráček na saxofon, Oskar Torok na trumpetu nebo Marcel Bárta na basklarinet. Rozhodně není také od věci připomenout, že Tom je, krom projektu Drama Jacqua, činný i jinde, ať už jako bubeník nu-jazzových S.O.I.L nebo ve svém dalším experimentálním d'n'b projektu Sato-San To. Pro mě osobně je jeho hlavní hudební alter ego Drama Jacqua na české scéně letošní objev no 1. Svůj vlastní názor si můžete udělat velice snadno: tuhle libůstku si totiž můžete komplet celou volně stáhnout.

85 %

navštivte:
www.dramajacqua.com

poslechněte si:
www.myspace.com/dramajacqua

stáhněte si:
www.dramajacqua.com/intellectual_endeavoure/