Novinky

Nedělní lidé - Hnětetěto

Nedělní lidé Nedělní lidé - Hnětetěto
14 skladeb, Ears and Wind Records

Czech underground isn‘t dead! Nedělní lidé (dále jen NL) jsou další kapelou ze stále se rozrůstající „stáje“ Ears and Wind Records, která ve své tvorbě nezapře fascinaci českým undergroundem 70. let. Paralely lze nalézt ve specifické atmosféře, heslovitých textech, abstraktních obrazech i vokálních výrazech deklamovaných i extrovertně řvavých. Tím jsou pravda NL místy poněkud předvídatelní, avšak míra osobitého přínosu má přece jenom navrch, a tudíž není třeba vypisovat ze slovníku hesla jako epigon či kopie.

Post-undergroundoví NL mají hned několik trumfů v zásobě. Znějí svěže, zásobují své písně řadou silných melodických motivů a navrch mají velmi slušný instrumentální základ, jenž neváhají použít. U podobných kapel není zrovna pravidlem slapovaná baskytara, která tu a tam připomene i v Česku často citované Primus. Mnohé kytarové riffy z Hnětetěto byste hledali spíše u crossoverových kapel, přesto ostré kytarové záseky nepodkopávají základy, naopak je po vzoru betonových injekcí vyztužují. Tak jako třeba v Curry Kocsonya, písni s maďarským sloganem a funky rockovým feelingem. Dalším překvapivým momentem jsou neotřelá kytarová sóla, jež rozhodně nepatří mezi ta s přívlastkem klišovitá. Nesmím zapomenout ani na výrazné party trombonu, bez nichž by sound NL nebyl kompletní.

Jak se říká, risk je zisk a NL se riskovat evidentně nebojí. Chuť experimentovat a vyrážet s mačetou mimo vyšlapané stezky, dělá z NL kapelu, která dává tradicím nový nátěr. Ne všechno mě ale na Hnětetěto baví. Třeba ten hysterický vokál. Na druhou stranu se snažím pochopit, že právě on je jedním z pojítek s undergroundovými tradicemi. Co si ovšem nemohu odpustit, je výtka k přítomnosti remixu skladby Taneček. Osobně se mi ani originální verze s uhýkaným vokálem příliš nezamlouvá, avšak Taneček v techno verzi se mému hudebnímu žaludku nedaří strávit, a to ani v případě, že je to celé myšleno jako parodie.

Přes vcelku marginální výtky se album Hnětetěto jeví jako vyzrálá záležitost, jež má sílu umlčet trendy chytrolíny a jejich řeči, že tahle hudba patří do second handu. Zároveň poukazuje na fakt, že zde pozvolna dorůstá nová generace hudebníků, která má potenciál vyvést underground z epigonských bludišť.

75 %

navštivte:
www.nedelnilide.cz

poslechněte si:
www.freemusic.cz/nedelni_lide