Novinky

OTK – Okolo

OTK OTK – Okolo
9 skladeb / 42:47, Silver Rocket

Po pětileté odmlce si OTK ke svému dvacátému výročí nadělili nové album. Oproti poslední desce, Sona a kuva, potkáte na jejich nové hudební výpravě méně scratchování a dalších zvukových experimentů. Novinka je to v dobrém slova smyslu více dřevní, neznamená to však absenci momentů, kdy si v duchu říkáte: „Co to bylo sakra za zvuk?“

OTK se vyjadřují v krátkých metaforách, zásadní je instrumentální část, která člověka pomalu svádí, přesunuje se z vědomí do podvědomí a útočí zevnitř. Na opakovaný poslech se odkrývají další a další dosud nepoznané vrstvy, které už nejsou aktem svádění, ale pouhým dalším zamotáváním lapené oběti do sítí páně Ježka a jeho druhů.

V každé písni jsou za tímto účelem využité ale trochu odlišné prostředky. Úvodní Kreativita je komorní, nanaléhá, je to kapka dopadající na kámen tolikrát, až v něm takřka nepozorovaně vyhloubí díru. Lavina je oproti tomu nezvykle hitová, jasná běžkařská hymna s neodolatelným kvákavým motivem a refrénem, kterého se nezbavíte a „chca nechca“ opakovaně „někde v hloubi svýho mozku uslyšíte: Voskuj, voskuj!“. Devízou Už mě to má je její tvrdost a nespoutanost, Kořeny vám pro změnu budou prorůstat hlavou za doprovodu hlubokého hlasu basklarinetu a hekticky kmitajících se kláves piána s razancí zářezů Žiletek Psích Vojáků.

Krajinu otvírá jakási lo-fi verze riffu uvozující Song 2 od Blur, poté se ale OTK vydávají na výlet s baťohem a buzolou, při kterém potkají bory šumící po skalinách i vody hučící v dolinách. Netradiční rocková vypalovačka, využívající poetiku nejznámějšího textu J.K. Tyla, je pravděpodobně vrcholem celé desky. Dost možná je to ale jen momentální pocit, jež je však značně nestálý. Poslouchám album po sedmé, otáčím dokola booklet (Ten je po svém roztažení zcela poplatný názvu desky, texty písní jsou rozházené nesourodě po papíru a za následováním verše musí člověk proniknout dírkou na druhou stranu listu a dojít si pro něj doslova Okolo.) a nové vjemy na mě nepřestávají útočit. Třeba je to tím, že Na rozpočtu nezáleží, třeba je to tím, že OTK je odvážná kapela, co se nebojí dotknout tenkého místa.

85 %

navštivte:
www.noise.cz/otk

poslechněte si:
www.myspace.com/otka