Novinky

Alexander Tucker – Portal / Custom Made

Alexander Tucker Alexander Tucker – Portal
8 skladeb / 43:23, ATP Recordings

Alexander Tucker – Custom Made (2x7“)
4 skladby / 18:02, ATP Recordings

Co je to zase za psychárnu, ozvala se tuhle má drahá polovička, když jsem si pouštěl třetí album Alexandera TuckeraPortal. Co na to říct? Mám zkrátka tyhle psychárny rád, sakra! Je to muzika na pomezí. Rozkročená mezi písničkami a experimentem. Je nutné se do ní ponořit, minimálně po uši. A pokud se vám to povede, napříště si odpustíte ty nemístné poznámky. Protože Portal je i přes všechny ty znepokojivé disonantní zvuky a skličující atmosféru skvostné album, které v sobě má stokrát více krásy než všichni ti prvoplánoví poslové hudební pohodičky. Aby však mohla vyniknout krása, musí být kolem taky trochu té špíny.

Tvorba Alexandera Tuckera se dá označit za novodobou psychedelii. Ti, kteří však byli odchováni barretovskou psychedelií, budou nejspíš očekávat, že se repetitivní intra pohnou někam k písničkovějším břehům, to se ale pletou. Pro Alexandera Tuckera je charakteristické rozvíjení jednoho hudebního motivu či sloganu až do fáze, kdy je posluchač doslova omámen silou hypnotických elips, tvořenou pomocí akustických i elektrických kytar, elektronikou i zamlženou rytmikou. Ve spojitosti s Tuckerem se hovoří o Pink Floyd z období alba Meddle, neopsychedeliků Beta Band a nejvíc mě pobavilo přirovnání Tuckerova kytarového rukopisu ke křižovatce, kde se střetávají David Crosby, doom metal a Terry Riley. Krkolomné, leč do značné míry pravdivé přirovnání. Tucker si bere ode všech trochu a zároveň zůstává sám sebou.

Doplňkem řadového alba je sedmipalec z řady Custom Made, o které už na Freemusic byla řeč v souvislosti s australskými The Drones. Opět se jedná o čtyři tracky dle mustru: něco starého, něco nového, něco vypůjčeného a něco modrého. Phantom Rings je nově nahraný song z desky Old Fog (ATP / 2005), Veins To The Sky najdete na novinkové řadovce, tady je však v singlové verzi, která je nepatrně odlišná. Psych-folková lamentace Rodeo in the Sky je vypůjčená od projektu Fursaxa, což je ve skutečnosti respektovaná acidfolkařka Tara Burke z Philadelphie, která má za sebou spolupráci s takovými jmény jako Acid Mothers Temple, kolegy z ATP Recordings Bardo Pond či Six Organs of Admittance. Za něco blue(s) je vydáváno Florence Blue, psych-folk, který by v ortodoxním bluesovém klubu sklidil haldu nahnilých rajčat. V kontextu Tuckerovy tvorby se však jedná o klasickou ukázku nezaměnitelného rukopisu.

Alexander Tucker – Portal: 90 %
Alexander Tucker – Custom Made: 80 %

navštivte:
www.atpfestival.com

poslechněte si:
www.myspace.com/alexanderdtucker