Novinky

Underside - Liar

Underside Underside - Liar
9 skladeb / 31:11, Cecek Records

A právě s kapelami jako Feye či Forrest Jump má pražská pětice mnoho společného: správně zahuštěné spodky, tepající basu, skákavé rytmy, sekané riffování v ostřejších pasážích, melodické vyhrávky v těch jemnějších, občas nějaké sólo, variabilní vokál, nabízející polohy od melodického zpěvu až k ostřejšímu řevu.

V stavbě skladeb neobjevíte skutečně nic překvapivého, rytmicky naprostý standard, který bude perfektně fungovat na živých vystoupeních, kde hopsavá rytmika najde správné uplatnění, ovšem z desky působí již mnohem méně záživně. To samé se dá říct o chvílemi monotónních kytarách, které mnohdy jen zhutňují celkový zvuk, k jejichž dobru bych ovšem na druhou stranu přičetl poměrně svěží melodické nápady a zajímavé vyhrávky. Rozhodně bych se daleko více vydal cestou rozvinutí zajímavé melodiky, více si „hrál“ a na víceméně šablonovité sekačky bych s klidem zapomněl.

Co se týče zpěvu, musím poznamenat, že Majk má velice zajímavý hlas a určitě s ním nenakládá zle. Naopak, snaží se o co nejpestřejší vyznění, pracuje tak nejen s frázováním, ale i s náladou, emocemi, umí být v pravou chvíli dostatečně naléhavý, poté zase decentní, posluchač tak ocení živost jeho projevu. Nouze není ani o agresivněji pojaté až rapové polohy, které svým štěkavým frázováním mohou připomenout kapely jako Dog Eat Dog. Ovšem zde bych byl opatrnější a pro příště trochu ubral, jelikož hranice mezi inspirací a až křečovitou snahou znít cool a moderně jako slavnější američtí kolegové, je velice tenká.

Underside třeba i zajímavým využitím elektroniky dokazují, že jim jakási experimentálnost není úplně cizí, čehož bych se chytil a doporučil kapele přesně touto cestou se vydat, daleko více rozvíjet zajímavé hudební motivy, ať již elektronické či funkové, které z desky Liar dělají rozeznatelnou a snad i lehce originální záležitost (viz. výborná instrumentálka Funk II), na úkor takových těch žánrově klasických postupů, které je dle mého až příliš (a naprosto zbytečně) svazují ať již s českými kolegy či slavnějšími americkými vzory.

65 %

navštivte:
www.underside.cz

Michal Novák - autor je redaktorem e-zinu Marast jak cyp