Novinky

Kvety nikotínu - Hnusné básne

Kvety nikotínu Kvety nikotínu - Hnusné básne
11 skladeb, Nosferat

Ke kapele Kvety nikotínu jsem se dostal takříkajíc jako slepý k houslím. Žádné moderní telekomunikační kanály, žádné surfování, žádné gůglování... Když jsem jednou takhle nad ránem seděl v hospodě a klábosil s týpkem z Prešova, kterého s sebou přivedla jeho česká přítelkyně, mezi řečí jsem se ho optal, co zajímavého v oblasti hudby na Slovensku by mi doporučil. Druhý den jsem si vzpomněl pouze na název, který mi evokoval jinou slovenskou partičku.

Je fakt zábavné, že v tak malém státu, jakým Slovensko je (tedy ne že by Česko byl nějaký obr), existují dvě kapely podobného jména (pokud bychom přidali ještě brněnské Květy, skoro by se dal uspořádat festival "květinových kapel"). Bratislavské Živé kvety (dále jen ŽK) jsou na Freemusic již dostatečně zpopularizované, nyní jsou na řadě Kvety nikotínu (dále jen KN).

Zvláštní je, že vedle názvu mají oba květinové spolky ze Slovenska společného i leccos jiného. Především tedy hudbu, která je v obou případech vcelku obyčejná, ale jakýsi dráždivý podtón ji povyšuje nad běžný průměr. KN mi hudebně přijdou dokonce o chlup zajímavější. Možná to bude vcelku invenčními klávesami a rovněž tím, jak si dávají záležet na aranžích, přestože jsem se někde v souvislosti s KN dočetl o škatulce lo-fi folk rock, o čemž by se dalo minimálně diskutovat.

Introvertních skladeb s kořeny ve folkrocku by se určitě pár našlo (třeba Ryba na súši), ale mě se na mysl vkrádá jiné spojení a to rockový šanson. Rovněž si při poslechu jedenácti skladeb nemohu nevzpomenout na legendární Prúdy či na kdysi nadějnou kytarovku Hex, která se lety eufemisticky řečeno rozmělnila. Aby ale nedošlo k mýlce, KN umí zahrát i pěkně zostra, viz energický úvodní výkop Kura či neméně razantní Škaredé káčatko. To, co ještě přibližuje KN k bratislavským kolegům, jsou chytré texty, které obstojí samy o sobě a rozhodně stojí za pokus se do nich zaposlouchat, přestože mladší posluchači už budou možná potřebovat slovník (i já, který ještě pamatuje „slovenské pondělky“ a Zlatou bránu, jsem občas zaváhal).

Když pomineme, že KN jsou ryze mužská kapela a v ŽK zpívá herečka Lucia Piussi, tak poslední spojitostí mezi oběma kapelami je vokál. Ani jedna z kapel nemá před mikrofonem technicky dokonalého vokalistu, ale z obou čiší přirozené charisma, které ve spojitosti s tím, co zpívá, zkrátka dokonale funguje. Sympatické je i to, že v případě KN si vedle objednání fyzických nosičů můžete na jejich stránkách zdarma stáhnout celá alba ve formátu mp3, a to včetně obalů. Konečný verdikt tedy zní: Vřelé doporučení!

80 %

navštivte:
www.kvetynikotinu.com

poslechněte si:
www.myspace.com/kvetynikotinu