Novinky

Einleitungszeit – Die Infektion der Geburt

Einleitungszeit Einleitungszeit – Die Infektion der Geburt
10 skladeb / 62:59, vlastní náklad

Česko-slovenští Einleitungszeit patří k nejuznávanějším představitelům evropské noise-industriální scény, každé jejich nové album vzbuzuje stále stejně velké očekávání. Projekt, jež je od roku 2002 tvořen dvojicí Richard Norg a Martin Jarolím (jinak člen obdobně laděného projektu VO.I.D), se nyní po čtyřleté odmlce svým příznivcům opět připomíná novým studiovým albem Die Infektion der Geburt.

To je poprvé v historii Einleitungszeit „oděno“ do klasičtějšího digipakového formátu, ty tam jsou nezvyklé industriální obaly předešlých alb, u nichž byl dominantním prvkem především kov. Kdo by se však obával podobného odklonu i v případě jejich typického eruptivního soundu, ve kterém duo zpracovávalo materiál původně skutečně průmyslového původu, může zůstat naprosto v klidu. Einleitungszeit jsou i nadále synonymem pro industriální amplitudy pulsujícího hluku.

Duo Jarolím/Norg již na předešlém albu Human Scrap: AnAtomic Prayer svoji hudbu, získávanou osobitou transformací surového tříštivého zvuku, oživilo o ambientnější polohy, nyní se v jejich soundu odráží zájem o postupy představitelů francouzské konkrétní hudby, což je velmi dobře patrné třeba ve skladbě Quarantäne, v níž autoři více než kdy dříve pracují s kontrastem mezi klidnější a zvukově intenzivnější masou zvuku.

Přes veškeré náznaky vlivů klasické avantgardy, díky nimž jsou některé skladby obohacené o vícerozměřovější experimentální zvukové manipulace, však převažující části alba nadále dominuje nekompromisní, strojově odlidštěný sound (taková Mentalkastration je stále stejným intenzivním kovově rytmickým old school úprkem jako v dávných „dobách úvodu“), jež je jen v několika málo klidnějších sekvencích konfrontován s tiššími, přesto však znepokojujícími pasážemi, zvýrazněnými o recitativ již dříve spolupracující Alexandry Suché. O tento propracovanější a sofistikovanější zvuk se kromě kmenové dvojice Jarolím/Norg postaral i nový člen skupiny Robert Hnát, známý z projektů Seismic Wave Factory a VO.I.D, ve výčtu jednotlivých členů dále nalezneme i jména Tereza Sangre a Zver.Ina.

Právě v souvislosti s dvěma posledně jmenovanými jmény, především díky jejich pohybovému kumštu a pyromanickým výkonům, nelze nevzpomenout na nezapomenutelnou pódiovou show, kterou Einleitungszeit předvedli v rámci dosud posledního realizovaného ročníku Pražského industriálního festivalu. A jsme u toho. Přes neustálou snahu o vývoj a novou koncepci, jsou totiž Einleitungszeit se svým vyhraněným stylem jako jedni z mála asi nejpůsobivější právě v přímé konfrontaci s publikem.

80 %

navštivte:
einleitungszeit.industrialgallery.com