Novinky

Žebříčky 2007 (3/7)

Jarda Petřík

Dan DeaconDeska roku:

Aaron Spectre - Lost Tracks [Ad Noiseam]
recenze :: web :: virb

Anders Ilar - Ludwijka - Extended Visit [Shitkatapult]
recenze :: web :: myspace

Burial - Untrue [Hyperdub]
recenze :: myspace

Dan Deacon - Spiderman of the Rings [Carpark Records]
recenze :: web :: myspace :: fotogalerie :: reportáž

Echospace - The Coldest Season [Modern Love]
recenze :: web

Frog Pocket - Come On Primates Show Your Teeth! [Planet Mu]
myspace

The Field - From Here We Go Sublime [Kompakt]
recenze :: web :: myspace

Guardner - Ready for Take Off [Elektrolux]
web :: myspace

Lemongrass - Filmotheque [Lemongrass Music]
web :: myspace

Liars - Liars [Mute]
web :: myspace

Tom Middleton - Lifetracks [Big Chill Recordings]
web :: myspace

Pjusk - Sart [12k]
web :: myspace

Porn Sword Tobacco - New Exclusive Olympic Heights [City Centre Offices]
recenze :: web

Senking - List [Raster-Noton]
web

Wax Tailor - Hope & Sorrow [Decon]
recenze :: web :: myspace


Koncert roku

Laurent Garnier v Paláci Akropolis
reportáž :: web :: myspace

Trentemoller na festivalu Melt!
reportáž :: myspace

Koop na festivalu Wilsonic
reportáž :: myspace :: web

Milanese na festivalu New New!
reportáž :: myspace

Bonobo v Paláci Akropolis
reportáž :: web :: myspace

Dan Deacon v Bordó
fotogalerie :: reportáž :: web :: myspace

Dälek v Divadle Archa
reportáž :: recenze :: myspace :: web


Festival roku

Festiwal Nowa Muzyka v Cieszyne
web festivalu


Objev roku

Formication
Britská dvojice Kingsley Ravenscroft a Alec Bowman kombinuje prvky industrialu, dark ambientu, experimentální elektroniky a field recordings a vytváří abstraktní, místy postapokalyptický, místy rituální, místy psychedelický elektronicko-akustický svět, který vás vtáhne a nepustí zpátky. Formication na posluchače navíc vymýšlejí různé schizoidnosti v podobě například přeházeného pořadí skladeb na albu Redux, ke kterému jen přidají noticku, abyste si zapnuli na vašem přehrávači funkci shuffle/random a doufali, že jednoho temného dne trefíte tu správnou kombinaci (což naštěstí při, v tomto případě, čtyřpoložkové nahrávce není zas až tak nemožné...). Většinu svého materiálu (a že ho za těch pár let není málo) navíc projekt nabízí zadarmo volně ke stažení na svých oficiálních stránkách v kvalitě od 96 až po 192 kbps. Pro začátek lze jako nejlepší úvod do produkce Formication doporučit trojici alb Redux, The Untitled Wasdale Recordings a Icons for a New Religion. Pokud máte rádi tvorbu Coil, Tangerine Dream, temnější období FSOL, rané ORB či seskupení Zoviet France, rozhodně neváhejte.
web :: myspace

Larvae
Trojčlenný projekt pánů Matta Jeanese, Chrise Burnetta a Bryana Menga jsem objevil díky jejich v pořadí druhé (a naprosto výtečné) desce Dead Weight, kterou vydali před dvěma lety na berlínském labelu Ad Noiseam. Až v loňském roce jsem se ale zpětně dostal k jejich kompletní diskografii (včetně na podzim vydaného mini split alba s řeckým projektem Spyweirdos) a definitivně zcela propadnul jejich tvorbě. Těžko se jejich styl popisuje, protože tihle tři Američani vstřebávají nespočet různých vlivů, ale kdo to má rád hezky pěkně od každého trochu (breakcore, downtempo, illbient, trip-hop, electronic noise, dark hop, experimental, dub, hard drum’n’bass...) a nejlépe všechno provázané dohromady, toho Larvae nemohou nenadchnout.
web :: myspace

(Znovuobjevený) minimal – Už je to taky pár let, co jsem víc než jednou do měsíce poslouchal house a techno. Když jsem se ještě tak zhruba před rokem čas od času pouštěl na cestu rovných beatů, v drtivé většině to bylo prostřednictvím „nostalgických návratů zpátky v čase“. Rok 2007 to ale všechno převrátil. Ani už nevím, který interpret si může připsat ono vítězství v podobě mého znovuobrácení na víru nezlomeného beatu, každopádně jedno ze jmen Anders Ilar, The Field, Richie Hawtin, Alex Smoke, Trentemoller, Dominik Eulberg, nebo Microthol, by to bezpochyby bylo. Let’s get it minimal!


+ + +

Releasy labelů Ad Noiseam, Planet Mu a Kompaktu a všeobecně také olbřímí německá vydavatelská základna, která mě nepřestává fascinovat svou různorodostí.
web Ad Noiseam :: web Planet Mu :: web Kompakt

Fenomén www.last.fm, který ještě určitě neřekl poslední slovo...

Zrealizované koncerty zahraničních interpretů (za něž patří organizátorům zcela jistě nejen můj obdiv a dík), které ve mně letos zanechaly dojem, že „ono to jde“. Snad s příštím rokem zase nevyprchá.


- - -

Zklamání z nových nahrávek "matadorů" elektronické scény a zároveň mých nedámdopustitnajejichdevadesátkovýobdobí interpretů... Björk, Underworld, Chemical Brothers, The Orb... Aneb jak to konkrétně v souvislosti s albem Volta výstižně okomentoval kolega Ondra Lasák: „Dřív se mi nestávalo, že bych se do poslechu její/i/ch desek musel nutit“...

Zánik labelů Merck a Sublight. Tady asi netřeba víc dodávat...

Opět jsem v loňském roce neposlechnul všechno, co jsem chtěl, aneb TOLIK muziky a tak MÁLO času...


Štěpán Bolf

Handsome FursDeska roku

Picastro - Whore Luck (Polyvinyl)
fotogalerie :: myspace

The Tower Of Dudes - S/T (self-released)
myspace

O´Death - Head Home (EJR)
web :: myspace

Envy - Insomniac Doze (Sonzai/Rock Action)
web :: myspace

Prouza - V otrhanem dome + Ve dne v noci (AG Kult/Legend - vinyly)
web Indies :: web Prouza

Handsome Furs - Plague Park (Sub Pop)
fotogalerie :: web :: myspace

Michio Kurihara - Sunset Notes (20/20/20)
web

Edwyn Collins - Home Again
web :: myspace

Dog Day - Night Group (Tomlab)
web :: myspace

Black Francis - Bluefinger (Cooking Vinyl)
web :: myspace


Koncert roku

Damon a Naomi feat. Michio Kurihara ve Skutečnosti
web :: myspace

Envy v Lipsku
web :: myspace

Handsome Furs na OO7
fotogalerie :: web :: myspace

Dog Day ve Skutečnosti
web :: myspace

The Tower of Dudes (kdekoli)
myspace


Skupina/interpret roku

André Brinks & Clemence Freschard
myspace

Kolowrat
web

Dan Boeckner (Handsome Furs/Wolf Parade)
web HF :: myspace HF :: web WP :: myspace WP

O´Death
web :: myspace

Sunset Rubdown
web :: myspace


Objev roku

prostor Skutečnost
web

Kolowrat
web

Věra Nerušilová


- - -

IFPI & Krajčo

existence OSA

sousedi v okolí těch několika málo zbylejch míst v Praze, kam se dá chodit na slušný koncerty

Klaus & jeho parta


Událost roku

povedlo se vydat desku Climatizado "Songs About God, Love and Bitches".


Petr Michl

Nine Inch NailsDeska roku

Nine Inch Nails – Year Zero
Pravděpodobně poslední deska NIN vůbec potvrdila, že bude na co vzpomínat. Trent Reznor vytvořil svoji verzi šedivého a ovládaného světa a ukázal tak, kam by dle jeho názoru některé současné trendy mohly vést za pár desítek let – tak trochu jiná politická agitka. Z alba sálá chytrost, hudební um a smysl pro koncepční práci. Těžko říct, zda-li odešel Reznor na vrcholu - každý fanda NIN vidí vrchol někde jinde. Jasné je to, že Reznor a projekt NIN kráčeli po celou dobu svého trvání na zatraceně vysoké stolové hoře a ani svým posledním počinem nespadli někam do údolí.
recenze :: fotogalerie :: reportáž :: web :: myspace

Serj Tankian – Elect the Dead
Frontman System of a Down vydal své první sólové album. Ano, je to dost podobné jako SOAD, ale nevidím v tom žádný zápor, jen to dokazuje nakolik důležitou postavou je Tankian pro svoji kapelu. Sólově mají jeho písně čitelnější melodickou strukturu, nově slyšíme například klavír, zůstaly kvalitní texty i bicí štěkající jak ten neúnavný sousedův čokl.
web :: myspace

Gnu – Album Epochal
Básně doprovázené zvukovou hradbou kytar, energie, stříkající pot - Maxim Horovic ve své recenzi popsal tuto partu jako „rozběhnutý kamenolom“ a já s ním souhlasím. Přál bych si jen, aby měl šanci semlít více lidí. Gnu jsou kapelou kultovní, bohužel pro ale nezaslouženě malý okruh lidí.
recenze :: myspace

Foo Fighters - Echoes, Silence, Patience & Grace
FF umí klidné balady i „jednoduché“ stadiónové pecky, co jim prodávají desky. Na Echoes, Silence, Patience & Grace se tyto polohy prolínají a ta směsice chutná moc dobře. Studna nápadů nevyschla, kytary jsou nabroušené tam, kde mají být, a Grohl se pořád zubí na mikrofon, jakoby ho chtěl sníst.
web :: myspace

Eggnoise – Albumen
Eggnoise konečně skončili trápení jejich fanoušků a vydali nový materiál. Je více barevný, není jen „jazz-popový“, je to pop prokládaný stylovou všehochutí naplněnou nesčetným množstvím rytmů, melodií a nápadů. Jasným vrcholem desky je píseň Robbers in the House, neslýchaná vypalovačka odkazující na pubertální rockové kořeny kapely. Takřka čtyřleté čekání se vyplatilo, odměnou je jedna z nejlepších českých desek s visačkou 2007.
recenze :: web :: myspace

Terra Naomi – Under The Influence
Terra Naomi je třeba jen další z mnoha dobrých písničkářek. Z řady vystupuje ale stylem, jakým se dostala ke své desce a úspěchu. Stačí opravdu jen webkamera a youtube, aby o vaší hudbě věděli miliony lidí? Naomi ukazuje, že se v některých případech kvalita opravdu prodává sama. Její debut je plný jemné něhy, ale, když chce, umí se do toho opřít a vybít svoji frustraci. Je to nová Allanis Morrisete? To nevím, ale chlapům umí spílat se stejnou energií a chutí jako Allanis tak před 12 lety.
myspace

Kvety Nikotinu – Hnusné Básne
Tato slovenská kapela už léta tvoří blízko zaprášených komárenských doků vynikající hudbu. Posmutnělý klavír, rocková melancholie, hudební vyzrálost a kvalitní texty. Jejich básně jsou mnohem více krásné než hnusné a odnesou vás na okamžik někam jinam, daleko. Skupina nemá smlouvu s žádným hudebním vydavatelstvím a jejich celou diskografii si můžete zdarma stáhnout na jejich webu.
web

Pelican - City of Echoes
Instrumentální skladby s epickým přesahem poctivě budovaným pouze za pomoci hutných kytarových riffů mají v mém srdci předplacené místo. Red Sparowes v roce 2007 nic nevydali, takže mi nezbývá než doporučit Pelican.
recenze :: web :: myspace

Poppa Chubby – Deliveries After Dark
Deliveries After Dark není rozhodně nejlepší album tohoto newyorského bluesového velikána, jako skalnímu fanouškovi tohoto hudebního žánru a Chubbyho mi to ale stejně nedá. Když se do toho totiž Chubby opře, tak mi stále běhá mráz po zádech.
web :: myspace

Feist – Reminder
Druhým zástupcem ženského živlu v mé top 10 je kanadská zpěvačka Feist. Reminder je dospělá a rozmanitá deska pro soustředěného posluchače. Šanson, blues, folk, pop? To a něco mezitím na albu najdete, vše prosáklé ženskostí a nezměrným talentem této nenápadně zářící hvězdy.
web :: myspace


Koncerty roku

1. Erik Truffaz Quartet, 19.9., Fléda, Brno
reportáž :: fotogalerie :: web :: myspace

2. Young Gods, 26.4., Fléda, Brno
reportáž :: myspace :: recenze

3. Fun Lovin´Criminals, 19.5., Rio de Riviera, Brno
reportáž :: myspace

4. – 123 minut unplugged, 21.11., Alterna, Brno
reportáž :: web

5. Unifiction, 21.3. Alterna, Brno
reportáž :: web


Skupina/interpret roku

1. Nine Inch Nails
NIN vydali jako vždy výtečné album a už jen to nebezpečí, že si to Reznor nerozmyslí a Year Zero bude jejich poslední zářez, je dost pádný argument pro to, aby NIN brali zlato.
recenze :: fotogalerie :: reportáž :: web :: myspace

2. Serj Tankian
Nahrát si většinu nástrojů, být autorem hudby i textů a přitom stvořit jednu z nejlepších nahrávek roku zaslouží uznání.
web :: myspace

3. PJ Harvey
White Chalk je drásavé pohlazení, tato dáma zjemněla a zkrásněla a to vůbec není ke škodě věci.
webmyspace

4. Arcade Fire
Nezvykle početná kanadská rocková tlupa vydává nezvykle dobré desky. Uzavíračka desky Neon Bible My Body is a Cage je pro mě jedna z nejsilnějších skladeb, co jsem tento rok slyšel.
web :: myspace

5. Radiohead
Návrat ostrovní legendy byla velká událost. In Rainbows je zajímavá deska, ale na toto místo Radiohead řadím hlavně kvůli tomu krásnému gestu: ještě před oficiálním vydáním bylo album ke stažení na stránkách kapely a zaplatit jste mohli částku dle vašeho uvážení. Povedený marketingový tah, na kterém dle mého názoru kapela ani nakonec finančně tolik tratit nebude.
web :: myspace


Objev roku

Unifiction
Hravost a zhovadilost jak od Franka Zappy, na hraně mezi povedeným vtipem a trapností, ochotnickým divadlem a hudbou – Unifiction jsou živel a nevídaný úkaz. S tou zběsilou úchylárnou nemůžou nikdy důrazněji prorazit, nějak mi to ale neubírá na jejich sympatičnosti.
web :: video

Toxique
Ne, Enter Shikari vám v objevech naservíruje opravdu někdo jiný, já budu raději upozorňovat na české kapely, co potřebují být vidět. Toxique tvoří moderní popovou muziku pročpělou soulem, která by se měla linout z rádií. Ne náhodou mají mezi přáteli na myspace profilu Joss Stone a Amy Winehouse, je to ta samá liga.
web :: myspace

Rodrigo y Gabriela
Spíše objev osobní než objev roku 2007, v minulém roce ale byla produkce této mexické dvojice mnou absolutně nejposlouchanější záležitostí, a proto si její uvedení neodpustím. Jak mi přijde hra Paco de Lucíy či Paco Cepery úžasná, po pár písních mě to obvykle přestává bavit – jakoby flamenco přinášelo pouze jednu emoci instantní jižanské vášně a kroutících se červených sukní. Rodrigo a Gabriela jsou ale něco zcela jiného, ve svém repertoáru mají i převzaté rockové a metalové fláky a podávají je neodolatelně po svém. Jejich hra je jako vypjaté dialogy horkokrevných milenců: ve vzduchu visí napětí, občas padne nějaká rána, ale šťastné konce a opakované usmiřování zaručuje chemie spojující jejich duše.
web :: myspace :: video


+ + +

Led Zeppelin a jejich kratičký reunion pro jeden nezapomenutelný koncert - k dispozici bylo okolo 20 000 vstupenek, registrovaných zájemců přes jeden milion.

Singl Conquest z celkově velmi povedeného alba The White Stripes Icky Thump

Traband se odhodlal opustit dechno a zkusit vážné písničkářství. Rozhodnutí posunout se někam jinam si občas pěkně vyžerou při vystoupeních od svých fanoušků, ale já dávám palec nahoru.


- - -

Toto prohlášení: "Nyní chci tak trochu přehodit výhybky. Nine Inch Nails jakožto rocková kapela tu už byli poměrně dlouho a já nechci, aby zkostnatěli a zůstali pouhým jménem. Uvažuji o novém způsobu prezentace mé hudby na koncertech, o způsobu, který pro mne bude mnohem větší výzvou...".

Návrat Smashing Pumpkins s deskou Zeitgeist

Koncert CocoRosie na Colours of Ostrava byla jedna velká noční můra.