Novinky

Monika Načeva – Aktivní odpočinek

Načeva Stále zajímavě a tvrdošíjně inovující zpěvačka Monika Načeva se poslední dobou dělala tuze vzácnou. I když se stále věnuje své rodině a pastorální idyle nijak svou hudební dráhu neuzavřela. Ba naopak. Stále je možné zastihnout umělkyni na koncertech, které publikum popisuje jako: "hypnoticky intenzivní". Nedávno vyšlo nové načeví deska pojmenovaná Mami. Načeva svůj současný hudební styl nazývá "Active Chillout" nebo-li aktivní odpočinek. Takové psychedelické napětí plné vnitřního klidu.

Začneme od začátku. Opravdu jste se narodila v Bulharsku?

Nenarodila jsem se v Bulharsku, je to mystifikace od divadla Sklep.

Když už jsem u divadelních prken, co vás přitahovalo na divadle?

Od 16-ti let jsem dělala divadlo, v Praze pak v A Studiu Rubín, Ha-divadle v Brně a v divadle Sklep. Dělala jsem i dvakrát zkoušky na DAMU, ale nevzali mě...chtěla jsem být herečkou.

Používala jste svou divadelní zkušenost, když jste začínala na živo vystupovat s hudbou? Nebo jste se naopak snažila být co nejvíce sama sebou?

Od začátku, co jsem začala vystupovat na podiu jsem neměla strach, bavilo mě to...hrála jsem v samých autorských divadlech, takže jsem měla hodně volnou ruku. Role jsem si zpracovávala sama. Když jsem začala zpívat, divadelní zkušenost mi pomáhala...nebála jsem se říkat slova nahlas a nestyděla se.

Na textech jste už od vašeho debutu Možnosti tu sou... spolupracovala s Jáchymem Topolem. Jaké to bylo?

Jáchym Topol mi absolutně vyhovuje. Jeho poetiku mám moc ráda, splňuje mi pocitové vyjádření slovy. Cením si ho jako básníka, spisovatele i novináře.

Později se váš styl psaní podstatně změnil. Jakoby jste začala při tvorbě textů používat "burroughsovský cut-up". Nebo-li rozstříhání textu - nečekaně ho pospojovat a posléze si s ním porůznu hrát. Jak to je?

Nikdy jsem nepoužívala cut-up...vypracovat text je pro mě minimalistická práce...pracuju s Jáchymovýma slovama, básněma i příběhama. Ale není to věc náhody. Je to promyšlený. Teď do našeho týmu přivedl Jáchym Markétu Pilátovou, které nedávno vyšel první román Žluté oči vedou domů. Na novém CD má dva texty.

Už od druhé desky (Nebe je rudé) jste umělecky přeřadila od na kytarách postavé hudbě k elektronice. Jak jste se dostala k oné elektronice?

K elektronice jsem se dostala přes poslouchání hudby, pořád poslouchám něco novýho. A v tý době to byla elektronika a ta mi zůstala dodnes. Děje se tam spoustu zajímavých počinů.

Načeva Velkým zlomem bylo pro vás mateřství. Jak se tato zkušenost a život projevuje v vaší hudbě, hlasu a textem?

Určitě se mi mateřstvím rozšířil náhled na život, to ani jinak nejde, pokud člověk na to nekašle! Děti jsou nová generace a je zajímavý pozorovat, co je zajímá. Jste ve spojení s novým a čerstvým.

Mohla byste povědět o čem je nová deska Mami?

CD Mami je pokračováním toho, co jsem natočila před tím...Všechna CD jsou o práci s temným vnitřním světem člověka a vnímáním přírody a prostoru na Zemi.

S rodinou žijete mimo pulzující, toxické město. Jaké to má výhody?

Je tady kolem otevřený prostor, kyslík, děti jsou víc ve spojení s normálníma věcma, které fungujou už tisíce let. V noci je ticho a tma.

Jsou vůbec nějaké nevýhody?

Člověk si musí zvyknout na větší fyzickou práci, ale nakonec i to je k dobru.

Je pravda, že se snažíte ochránit děti před televizí? Prý to je u Vás doma hodně "hudební domácnost"...

Od odchodu od rodičů televizi nemám, nemyslím na to...máme internet a dobrý poslech....ráda taky chodím do kina. Děti se ani neptaj...pustíme si, co chceme.

Načeva V současnosti vystupujete s Michalem Pavlíčkem a DJ Five. Dochází často k improvizaci?

Písně hrajeme stejně live jako na CD, s tím, že pro lehké improvizace je vždy místo.

Co na svých spoluhráčích nejvíce oceňujete?

Preciznost...můžu se spolehnout.

Slyšel jsem, že vás přímo okouzlil myspace.com...

Ráda pracuju s Myspace, je to jednoduchý a funguje to.

Ozývá se Vám přes něj hodně zajímavých hudebníků a posluchači?

Ano, ozývá se mi spoustu lidí, muzikantů i posluchačů s celýho světa, je to super! Přes Myspace jsem udělala s Karaoke Tundrou jeden song.

Vaše hudba má blízko k meditaci...

Práce je pro mě meditace, jinak to nefunguje.

U desky Mimoid, jak už název napovídá je (ne) malý odkaz na Solaris Stanislawa Lema. Zajímáte se o sci-fi? Co poslední dobou čtete?

V době Mimoida jsem sci-fi četla hodně, mám ráda i filmy na to téma...poslední dobou čtu spíš fakta, mám ráda časopis Respekt...naposled jsem četla romány Žluté oči vedou domů od M. Pilátové a Místo, které zvoní od Anny Markowitz.

Vaše hudba se vyvíjí od desky k desce. Vždy se jedná o posun. Dokážete odhadnout kam budete příště umělecky směřovat?

Nechám se sama překvapit...teď ještě žiju s Mami!!!

navštivte a poslechněte si:
www.naceva.eu
www.myspace.com/naceva

foto: archiv umělkyně