Novinky

Gnu – Album Epochal

Gnu Gnu – Album Epochal
10 skladeb / 28:33, Silver Rocket

"nejsem dobrej člověk, nejsem nic.
život mě dohnal na půl cesty.
mám jen svý kila."
(French Song)

Jsi tak silný, že zničíš světovou stranu? To nemůže říct každý, vidím okolo hodně hladových tlam a prach co opadává tam, kde leží krátké nohy. Ale klidně se můžu podívat, jak to s tebou je, potkal jsem různé bytosti a možné je cokoliv, co není.

Do textů jako do nášlapných nástrah, laně a lana, vede mě to dál a beze strachu se nepohnu, musím se bát, daleko jdu. "Nech zvíře vyhrát po deseti tělech / smrt za zubama. kost. / kdo je větší člověk?" S předchozími deskami si nezadají, syrové a obrazné, jako když poprvé otevřeš oči a celý svět padá dovnitř, poznáváš, užaslý. Nenadálovy leitmotivy jsou vrostlé jako zapálené keře tmou, též sebevědomé variace, pro jeden život jedna hlava. "Peníze na cestě, peníze v kusech zvuku / a čas jsou víš co." Zůstává prastará nedořečenost, nutná pro vyslovení podstatného. Otevřený prostor, ale spousta značek. Trefíš, i kdyby jsi nikoho nepotkal. "Nejdřív jméno, potom klíč, můj svět lidí / vždycky sedmej, jedno jméno, malej tvor."

Překvapení. Klenutá melodie, Spal to srdce, hymnus a zadní vokál, ale taky změny a jehla do vykotlané drážky, kladiva kolem silnice křičí tunning, vidím stroj, osmero gum na dvou osách, pole ho přijme ocelové zvíře, srostou. Jen malej tvor – úder. Kytarové hostie hlučícím bastardům, basscrew a baskrev, Dunaj. Z.I.Europe? Další úder, zdálo se mi o basklarinetu a varhanách, láska blouzní, neser boha. A nitka, kterou na jazyku cítím i dále – Emems. Epochální hity.

Zvukodílna Jámoru garantuje olovo tekoucí přesně, říkám tady je jeho práce méně nápadná a o to cennější, slouží bezvýhradně, kapela nepotřebuje vytáhnout, takže jen přirozené zásnuby, forma rovná obsahu. Každý tón zvoní, oddělený do celistvého celku, věčný organismus, garáž je zavřená, stroje předou tvrdě a velmi, velmi čistě. Na co retro špínu, dostatečně složití a přesvědčiví. Polykej nuance, "je to lov slov a life is life".

Budou ti, co řeknou starý Gnu byli lepší, tak to je, žádné pravidlo, počátky bývají silnější. Tohle říkají o Ravelin 7 i o Lvmen, jsou postoje a předsudky, závorky a dvojtečky. Jenže nic to neznamená, desky zůstanou. Gnu jsou nastoupená cesta, která nezklame, živá abeceda, rozběhnutý kamenolom. Pevný bod? Proč ten patos. Zlo čeká a moře se hýbe.

"tady to končí, v díře v severních Čechách / zničím tvůj jih, je to jen moje srdce, černej čaj."

80 %

navštivte:
www.silver-rocket.org

poslechněte si:
www.myspace.com/gnurock

maxim horovic - www.violacore.xf.cz & www.diycore.net