Novinky

Ponožky pana Semtamťuka – Příhodný vítr

Ponožky pana Semtamťuka Ponožky pana Semtamťuka – Příhodný vítr
13 skladeb/ 49:45, Hnízdo Records

"Patříme k sobě
jako Ježíšek a Betlém"
(Příhodný vítr)

Znám ponožky, které nesmrdí ani po vícero použití. Znám ponožky, co umí člověka rozhýbat. Dokonce i o takových vím, díky nimž dostanete chuť dát si jedno orosený. Seznamte se – Ponožky pana Semtamťuka, největší pankáči na světě.

"Když má pívo tu správnou teplotu
špatně se nežije,
výčepní kmitá do polopita se tady nepije
Když má pívo tu správnou teplotu
chlapi na dvoře
čůraj´ u plotu..."
(Když má pívo...)

Blízko mají třeba k irským Pogues (sborová Když má pívo...), ke sladké Francii (odvázaná balada Anděl bar, nejlepší kus desky), k ASPM (reggae harmoniková Kára). Oproti zpěvu Spáleného jsou však radostní a naivní jak hity z přelomu 50. a 60. let a tak vyčůraní jako fóry Cimrmanů. Kdyby si vyšlápli v průvodu po New Orleans třeba s titulním songem, měli by je tam možná za menší exoty, než za jaké je mám já.

"Když ptáci lítaj´ nízko,
k trávě přivoní…"
(Ptáci)

Kapela, která se pojmenovala podle vynáleze ze Čtyřlísku, vypráví na CD příběhy o dědečkovi, co mu to slušně pálí pálenku (Dědeček má narozeniny) ve stylu rozjetých dixie trampů, učí pečenou kačenu plavat na pivě (Kachna musí plavat), jejich folková Husopaska chce "diskotéku, šminky, kluky a tak" a "trochu se bojí, aby jí neujel vlak." No ale furt s nima prča není...

"Jednou po zavíračce,
když byla tma jako v pytli,
na dvorku si ji chytli,
a vtáhli do skladu.
Jeden jí držel ruce,
a další dva ji svlíkali,
a pak to šlo ráz naráz,
zepředu i zezadu...
Tohle se stalo v září,
a dneska už je duben,
a holka má teď buben..."
(Anděl bar)

Trubky Ponožek (na CD hostuje Jana Modráčková z Trabandu, žádný div) je radost poslouchat. Pětka Suchý (kytara, bajo, zpěv, boss a téměř výhradní autor písniček), Mužík (akordeon, zpěv), Tarantík saxofony, lesní rohy), Hudec (bicí, perkuse, zpěv) a Jančík (basová kytara) si pozvala do studia třináct hostů. Tím nejprovařenějším je asi Miloš Dvořáček (řehtačky a velký Vašek) – tedy je-li to TEN Dvořáček.

"Rozptylová loučka přilákala broučka,
hodil krovky přímo do kytek,
chvíli v klídku ležel, čas kolem něj běžel,
sladkej nektar mu do huby tek..."
(Rozptylová loučka)

Komu sedne odvaz Dědy Mládka, ale má už Ivanových hitů plný kecky, ten si Rozptylovou loučku užije. Její sólující klarinet je pohoda, srandičky Ponožek jsou ale PŮVODNÍ tvorba – oproti Dědům. Albem zní housle i tuba, mandolína, činely, rendlíky a dokonce dudy. Tomáš Suchý ovšem nástroje odměřuje písničkám přesně, jeho kapele to zní svěže... Hraje s velkou chutí, užívá si to. Prostě a jednoduše – Příhodný vítr je jedna velká radost. I s bookletem si vyhráli – tak sláva jim.

60 %

navštivte:
www.ponozkypanasemtamtuka.cz

poslechněte si:
www.ponozkypanasemtamtuka.cz/pisnicky.php