Novinky

Parts & Labor - Mapmaker

Parts & Labor Parts & Labor - Mapmaker
12 skladeb / 42:20, JagJaguwar / distribuce v ČR Day After

Existujou pět let, pochází z newyorského Brooklynu, domov našli u respektovaného labelu JagJaguwar, jsou tři, mají tři desky a každou nahráli s jiným bubeníkem. Ten poslední, Christopher R. Weingarten, se zdál být do party k Danu Frielovi (elektronika, zpěv) a B.J. Warshawovi (basa, elektronika) - dvojici, která si padla do oka při práci v proslulém newyorském klubu Knitting Factory - konečně tím pravým mužem do party. Chlapík v tričku Hüsker Dü a vizáží Willa Oldhama se do toho uměl pořádně opřít a přitom v pekelné rychlosti okouzlovat interesantními rytmy. Minulý čas je na místě, za bicí P&L před pár týdny zasedl opět nováček, Joe Wong. To ale nic nemění na faktu, že vedle objevené schopnosti Parts & Labor ukočírovat jejich experimentální zvěřinec mezi melodickými mantinely, to byl asi právě Chris, kdo zapříčil, že si až právě letošní Mapmaker získává přízeň jednoho hudebního magazínu za druhým.

A čím? Bicími nahrávanými asi přes dveře, zpěvem z diktafonu, kytarami, synťáky, elektronikou a "Nintendo zvuky", marinovanými skrze snad celý koberec efektových krabiček, drivem jako kdyby to hráli teď a tady a koňskou dávkou euforické nálady. Sympaticky špinavým zvukem: skoro to vypadá a zní, jakoby to bylo nahrané přímo v místnosti s počmáranou zdí a ošuntělým gaučem, na kterém se Joe, B.J. a Dan tetelí na jedné ze svých fotek. Ostatně vkus pro vizuálno je pro estetiku P&L typický, mají krásné obaly, parádní klipy a originální web, epilepticky blikající všemi pastelovými barvami.

Ale zpátky k desce. Její receptura je sice prokouknutelná po druhé třetí písničce, ale chutnat bude dozajista celých čtyřicet dva minut. Sólíčka a krkolomné riffy Hella, kytarové stěny ostrovní shoegaze mistrů, noise výpady zkreslené basy Lightning Bolt, náboj a ráže Les Savy Fav, potrhlost Melt Banana, hračičkářství Battles z jejich letošního Mirrored, novátorský odér TV on the Radio.... Asociace naskakují jedna za druhou, ale až když se jich sejde víc, sedí to. A za chvíli třeba ani to ne. Nejslabší moment? Postradatelná minutová Camera Shy, na poměry Parts & Labor až příliš přímá a kolovrátková, ale jinak docela ucházející odrhovačka. A nejlepší? Úvodní Fractured Skies nebo nakažlivá New Crimes. Nic lepšího jsem letos neslyšel. A když tak pátrám v paměti, asi to platí i pro celou desku.

Ještě malý dovětek: skutečnost, že se téhle kapele podařilo na poslední chvíli domluvit koncert v Praze považuju za malý zázrak. A nepřikládejte prosím důležitost faktu, že hrajou v Akropoli "jen" na malé scéně. Nadosah publika je jim určitě nejlíp - jsou to totiž v tom nejlepším slova smyslu opravdoví pankáči.

90 %

navštivte:
www.partsandlabor.net

poslechněte si:
www.myspace.com/partsandlabor