Novinky

Phantoms on Fire - Hangman's Bride

Phantoms on Fire - Hangman's Bride Phantoms on Fire - Hangman's Bride EP
7 skladeb / 19:48, Cecek Records

Jsou-li coververze udělané dobře, právo na život mají ty soft, veselé i drsné. Baví mě jakékoli, klidně i jemné, třeba Prahou nedávno propluvší Nouvelle Vague. Jen z nich určitě nejsem tak zralý na výměnu plenek jako Astrud Gilberto (nazdar broučku!) v diskuzi pod repem z gigu NV v Akropoli.

Za špičku veselých coverbandů - pomineme-li Evu s Vaškem - považuji alkoFiny Eläkeläiset. Věřte či ne, nikdo dnes neumí tak zábavně zprznit Jacksona, Clash, Redhoty, Párply a dokonce i Joy Division. Halt Éčka těžko kdo může obvinit, že svou moc muziku žerou (= myslí vážně). V případě tvrdších převzatin smím třeba dokonalou Jesus Biult My Hotrod a "povědomou" Do Ya Think I'm Sexy (obě z DVD klipů Ministry: Tapes of Wrath, druhá je od spřízněné smečky Revolting Cocks). Když jsem si dřív potřeboval vypláchnout mozek, na covery jsem kašlal. Ideální k tomu byli slušně vohulený Soulfly i sexy disko bastardi E-rotic, to podle (mo)mentální chuti. Ale díky Phantoms on Fire už si můžu čistit lebku i pár covery. Na letošní novince Hangman's Bride (Katova nevěsta) se jim dostali do pařátů Led Zeppelin, Samhain a Billy Idol. A že ty songy točili už před dvěma roky? Teď na podzim prý zahučí do studia zase.

Už předchozí první fošna POF, v hrůzný zelený sliz zabalené album Stay Away From Us..., udělala z Fantomů "takové malé české Motörhead". Drsně až hrubozrnně, v mezích žánrů melodicky. Suverénně, hitově, poeticky béčkově - tak na něm zní čtverka, založená v roce 2001 původně jako vedlejšák muzikantů z různých kapel. Změnilo se něco u skupiny s natočením letos vydaného minilalba?, ptáte se možná. Ovšem. Anglicky zpívali už na Stay Away, tady jsou ještě víc britští, víc hororoví a díky úvodní /titulní/ Hangman's Bride i méně chutní. Nebo, chcete-li, více nechutní. Je to stejné ale, jako když je v nové čokoládě ještě víc kakaa, v sušenkách víc krému, nový prášek když pere o 30 % lépe a ruský zemědělec když splní plán na 300 percent? Zpětně vzato z toho pak vychází přiznání, že vám před dvěma roky prodávali špatný produkt skoro bez kakaa /krému, účinnosti/, že se Rusové flákali. No ale Fantomové si/se fakt polepšili.

Když se na POF vrhnete do hustého kotle, jejich zběsilé songy dřív unaví vaše tělo, než mozek. Znamená to něco? No jasně: třeba to, že tu nuda nehrozí. Ale i když je song Phantom on Fire (oproti ostatním tu) pomalejší, těžkopádnější a jakoby ležérně uřvaný (ale zase na chvíli vylepšený klávesem), neradil bych vám prchat při něm na pivo. Už byste se do kotle nemuseli dostat zpátky. Už zas splašený rokenrol Transylvania (má být snad výkřik Ein Zwei Drei Vier parodií na Ramones, kterým jsou Phantoms blízko už v titulní skladbě?) je pro mne prvním a posledním zklamáním CD. I když jsem se to na obalu nedočetl, jaksi tajně jsem přeci doufal, že půjde o cover Iron Maiden - mé /jejich/ z nejoblíbenějších. "Kdyby do ní třeba přidali zpěv a zrychlili ji, to by bylo maso," těšil jsem se. Zbytečně.

Zato Communication Breakdown, majstrštyk z debutu Cepelínů, je dost návodový. Víme-li, že se "třetí nejlepší rocková kapela 70. let" (první a druhé pořadí nebylo určeno) vrátí brzo zpět - a je jisté, že už Plant neuzpívá co kdysi (byť zatím není parodií sebe sama, jako seriálová troska Ozzy) - mohl by Jimmy tuhle skvělou věc alespoň uřvat a la Fantomové. Tak nevím, bude v tom chytřejší než páťák? Z ostatních songů nevybočující Kiss of Steel, výpůjčka od Samhain /pohrobci Danzigových punk hororových knížat Misfits/, je slušný předkrm před závěrečnou klasikou Billyho Idola, ex punkáče z Generation X. Dávno před tím než se zbláznil a začal dělat cyberpunx, nahrál hit Rebell Yell - a Fantomové ho slušně vobšlehli. Sice tak do své hudby vnesli až moc melodie, ale kdo by se za to na ně zlobil. Minialbum Hangman's Bride je zkrátka spíš než Katova nevěsta Katův šleh. A taky příslib kvalitní nové desky, pokud POF moc neuhnou z vytyčené cesty. A uhnou-li, možná nás ještě překvapí. Takže...

80 %

navštivte:
www.phantomsonfire.com

poslechněte si:
myspace.com/phantomsonfire