Novinky

Pomalou muzikou proti hektickým časům 31 - Prikosnovénie 2007 #2

Collection d'Arnell Andrea - Exposition Collection d'Arnell~Andrea - Exposition «Eaux Fortes Et Méandres»
11 skladeb / 58:19, Prikosnovénie, distribuce v ČR HORUS CyclicDaemon

Dvojka Jean-Christophe d'Arnell a Chloé St Liphard založila formaci Collection d'Arnell~Andrea před neuvěřitelnými jednadvacíti roky jako hudební projekt skrze něž vypouští do světa své vize na pomezí gotiky, minimalismu a klasické hudby. Do roku 1996 měla na svém kontě šest dlouhohrajících alb a o dva roky později završila první etapu fungování best of výběrem. Druhá kapitola sdružení se začala psát před pěti roky s novým materiálem a také entuziazmem labelu Prikosnovénie, jež se rozhodl znovu přiblížit již nesehnatelnou hudbu skupiny novému publiku. Nová letošní deska Exposition «Eaux Fortes Et Méandres» je tedy celkově osmým dlouhohrajícím zářezem na paži formace, která se rozrostla postupem času do dnešní opulentní sedmičlenné sestavy s dvojicí smyčců vprostřed klasické rockové výbavy.

Deska pokračuje v zájmu, jež téměř výhradního autora Jean-Christophe d'Arnella provází po celou dobu fungování skupiny. Tím je fascinace historickým obdobím přelomu 19. a 20. století. Na tento úsek historie se dnes Collection d'Arnell~Andrea dívá skrze koncept klavíristy Modesta Petroviče Musorgského, jež svůj desetidílný opus „Vzpomínku na výstavu“ z roku 1874 věnoval desíti obrazům přítele Viktora Hartmanna. Jedenáct skladeb novinky francouzského septetu je věnováno malbám v rozpětí let 1807 až 1999 s důrazem na milovaný konec 19. století. Převažují temnější témata, ostatně všechny obrazy je možné shlédnout na stránkách kapely věnované nové desce.

Hudebně se propadneme do konce osmdesátek, kdy darkwave hudbě vládli spolky jako Sisterhood Andrey Eldriche, Clan Of Xymox nebo Kirlian Camera. Minimalistické bicí, pomalu se vyvíjející melodie postavené na chladných klávesových melodiích podbarvených kytarovou vozbou jsou poznávacím znamením nejen minulé tvorby Jean-Christopha, ale i novinky Exposition «Eaux Fortes Et Méandres». Sound navíc zahušťuje již zmíněná dvojice housle-cello. Po prvních dvou skladeb za začnete ošívat. Sound nahrávky vám přijde oldschool a následující skladby podobné vejce vejci. S přibývajícími minutami si vás ale začne plíživá atmosféra v čele s výbornou zpěvačkou Chloè St Liphard pokalu omotávat a na konci, jež šperkují melodicky vypiplané klenoty L'Eau des mauves a The Island of the Dead na motivy obrazů Johna Everetta Millaise a Arnold Böcklina už jen spokojeně rezignujete. Nenápadná temná témata předloh s tajemnou hořkosladkou příchutí tajemna s adrenalinem objevováním zakázaných prostor nakonec znovu vítězí. Příkladná klidná síla.

90%


navštivte:
cdaa.free.fr

poslechněte si:
prikosnovenie.com/groupes/collectionk.html


Corde Oblique - Volontà d’arte Corde Oblique - Volontà d’arte
13 skladeb / 61:08, Prikosnovénie, distribuce v ČR HORUS CyclicDaemon

Jedním z nejnadějnějších černých koní silné italské školy hudební neoklasiky je bezpochyby Riccardo Prencipe, jež do hudebního světa vstoupil v roce 1999 pod přezdívkou Lupercalia. Dvě alba, ktará pod tímto pseudonymem natočil (Soehrimnir a Florilegium) byly pouze předzvěstí větších věcí příštích. Nejprve došlo ke změně jména na Corde Oblique a především k vydání výborného alba Respiri, představující klasicky vzdělaného kytaristu jako schopného melodika tíhnoucího, podobně jako další neofolkaři apeninského poloostrova, k renesanci. Novinka jde ve své rozkročenosti dále a ke klasice a renesančním prvkům přidává prvky world music a další čistě akustické darkwave odkazy.

Název novinky Volontà d’arte je přepisem německého výrazu „kunstwollen“ německého historika umění Aloise Riegela, jež hlásá tezi, že každé místo má svou definovanou „uměleckou vůli“. Také každá z třinácti skladeb si vyžádala své, takže na rozdíl od osmičky pomocníků minulého alba novinka hostí už jedenáctku pomosníků z celého spektra akustické alternativy.

Krom tradiční neoklasiky a neorenesance se podíváme do Portugalska a zjistíme, že dnes populární tradiční fado v podobě hostující zpěvačky Catariny Raposo není od polohy Riccardovi hudby zas tak dalece vzdáleno. Téměř kompletní sestava kolegů z vydavatelství Ashram zase posunuje hudbu Corde Oblique hlouběji do historie a směrem na Blízký východ zatímco frontman Spiritual Front Simone Salvatori táhne track Atheistic Woman k milovaným neofolkovým břehům. Riccardo přibírá na nové desce k akustické kytaře často středověkou loutnu a oba strunné nástroje spojují nenápadně celou kolekci třinácti skladeb (včetně opravdu rafinovaného coveru Kaiowas od Sepultury) s věru silnými okamžiky skrze hodinového alba. Novinka Volontà d’arte sílu předchozího alba potvrdila, ba dokonce v mých očích posunula kvalitativní laťku zase o píď výše. Bravo!

90%


navštivte:
www.cordeoblique.com

poslechněte si:
myspace.com/cordeobliqueunofficial


Pavel Zelinka - Radio AKROPOLIS