Novinky

Alamaailman Vasarat - Maahan

Alamaailman Vasarat - Maahan Alamaailman Vasarat - Maahan
11 skladeb / 39:45, Wolfgang rec.

Před necelými dvěma roky se mohl jinak přísný kolega Pavel FFF Sajfert nad druhým řadovým albem Alamaailman Vasarat téměř rozplynout a nelehký úkol přistoupit nestraně k novince finské šestice pro tentokrát připadl mé osobě. Že to nebude lehké mi bylo jasné už od začátku. Když už i často zmlsaný Pitchfork ukončil pojednání své pojednání o nové desce větou „And yes, this band = I bet they kill live“, je jasné, že taky se půjde přímo na dřeň.

Kapela úspěch druhé desky Käärmelautakunta vstřebávala na koncertních pódiích Evropy, Japonska a USA. Než se vrhnula do práce na další řadové desce, spojila se s finským rockerem a výtvarníkem Tuomari Nurmiem a vyfikli si čistě pro radost písničkovou desku Kinaporin Kalifaatti (získala domáci Teosto cenu od finské OSA). Pak už ale nezbývalo než si sbalit fidlátka, odebrat se znovu na Vasaraasii, jejich vlastní kontinent a nasát od místního folklórního kvasu novou inspiraci. Plody dozrály v letošním roce v podobně třetí desky Maahan a s třeskotem dopadli na zem (tak by se dal přeložit název nové desky).

Díky nezměněnému nástrojovému složení (dvoje dechy a cella, piáno/varhany/melodika, bicí) stojíme u podobného zadání jako před třemi roky, přesto k němu sextet přistoupil z jiné strany. Surovost cell z nahrávky na několika ustoupila kabaretnímu duchu, který z minulé „Waitsovské“ nebyla tolik zřetelná. Kabaret v podání Kladiv z podsvětí není žádná televizní selanka, ale trochu horrorová záležitost. Sama kapela moc optimismu na webovkách taky nepřidává. Své instrumentálky uvádí takto: Helmi otsalla (Perla na čele) je kriminální příběh sériového cirkusového vraha, Luiden valossa, naapurin talossa (Ve světle kostí sousedovic domu) zase straší otázkou. „Také jste měli u vás na ulici barák, kde to vypadalo, že nikdo tam nežije, ale čas od času se zde rozsvěcelo mihotavé světlo a rodiče vám zakazovali se k němu přiblížit?“

Večírek znovu přichází a troufám si předpovědět, že jeho intenzita všechny strhne. Kladiva budou hrát jak o život, ze starých fraků se jim bude prášit a masopustní rej se pod tíhou přibývajících promile sleje před očima návštěvníka do měňavkovité hmoty. Bude to párty, na kterou se dlouho nezapomene, už kvůli příšernému alkoholovému bolehlavu. Intenzita zážitku musí být tvrdě vykoupena a není divu, že tam kde Alamaailman Vasarat hráli se pak dlouho šušká něco o spojení s ďáblem. Třetí úder kladiv znovu neminul cíl. Pokud vás příběh o upsáni Fausta belzebubovi z pera Toma Waitse netáhne jako dřív (myslím tím album The Black Rider), zkuste šestici Finů a uvidíte, že rozhodně neprohloupíte.

90%


Navštivte:
www.vasarat.com

Poslechněte si:
myspace.com/alamaailmanvasaratofficial


Pavel Zelinka - Radio AKROPOLIS