Novinky

Anders Ilar - Ludwijka - Extended Visit

Anders Ilar - Ludwijka - Extended Visit Anders Ilar - Ludwijka - Extended Visit
9 skladeb / 57:09, Shitkatapult / distribuce v ČR Starcastic

Další z nočních poslechových výletů za prostor. Za prostor, kde není místa pro světlo, které je v neutěšené končině jménem Ludwijka nahrazováno pouze matnými odlesky a odrazy. Což je jedině dobře, protože ostrý svit by vznikajícím zvukovým scenériím rozhodně neprospěl, spíše by jejich sevřenou strukturu zbytečně rozmělňoval. Pokud by tedy (vpravdě úctyhodná) hloubka těchto osmi Andersem Ilarem znovuobjevených krajin (a deváté, zcela nové) sama světlo nepohltila dříve, než by mohlo začít páchat zmíněné škody, které by znovu vyléčil až příchod noci. Noc je totiž přítelem a spojencem. Po eventuálních vybledlých konturách během dne není v době její nadvlády ani památky. A tak kdo se chystáš na cestu do Ludwijky, pamatuj, že bys měl vyjít po setmění. S ponurým, modročerným nebem nad hlavou se ti dostane daleko silnějšího zážitku, než kdybys stejnou cestu absolvoval za bezstarostného denního světla.

Do letošního jara byla osmidílná sága o Ilarově rodném městě Ludvika dostupná pouze na limitovaném dvanáctipalci v katalogu dnes již nefungujícího labelu Merck. V dubnu se ale všichni ti, kdo dávají přednost malým, lehkým, stříbrným kotoučům před těmi černými, velkými (a přiznejme si i daleko nepraktičtějšími) po necelém roce od vinylové verze dočkali i její CD obdoby, když Anders Ilar vydal ve spolupráci s vydavatelstvím Shitkatapult jakousi kvazireedici Ludwijky. Osm původních částí se zde nachází ve speciálních „extended versions“ a jako bonus je přidána ještě část devátá, téměř patnáctiminutový dosud nikde nevydaný opus. Tolik suchá data.

Ludwijka – Extended Visit. Aneb výsledek toho, jak si Anders Ilar představuje zvukovou podobu svého rodiště (a nebo taky ne). Tahle prodloužená návštěva o devíti zastaveních se silnou jednotící atmosférou a přesto pestrou, nenudící a nápaditou strukturou je však zároveň (nebo spíš především) ukazatelem šíře stylového záběru, v němž se tvorba švédského experimentátora pohybuje. A to i přes fakt, že od prvního vinylu z prosince 2000 až do loňské dlouhohrající novinky Nightwidth u malého labelu Narita Records by to vydalo na solidní žánrovou abecedu.

A jako abstraktní. A atmosférický. A jako ambient. D jako dub. Deep & dark. E jako elektronika. Experimentální. G jako glitch. M jako minimal. T jako techno. [technou]? [ou nou]… ([ou jes]!). IDM jako IDM. Na každém šprochu pravdy trochu. Což samo o sobě není nic až tak převratného a záslužného. Daleko důležitější je, že dohromady všechny ty „šprochy“ fungují skvěle. Tolik k pochvalám. A poznámky? Snad jen že poslední, nový track mohl být klidně poloviční a naopak dvě kratší (ani ne tříminutové) skladby zase klidně jednou tak dlouhé. Aby si je člověk pro patřičné nasycení nemusel pokaždé pouštět dvakrát za sebou.

Stručně a jasně? Ludwijka – Extended Visit je zatím s přehledem nejlepším releasem, který letos u Shitkatapultu vyšel. Stmívá se na lepší časy?…

85 %

navštivte:
www.pinesky.com

poslechněte si:
myspace.com/andersilar