Novinky

Nine Inch Nails - Year Zero

Nine Inch Nails - Year Zero Nine Inch Nails - Year Zero
16 skladeb / 62:43, Universal Music

Svět je plný konspiračních teorií. Zednáři, sekty, židi, nadnárodní korporace a tajné spolky tahají za nitky naší doby. Pouze tu a tam se trhne oponou a vše se zjeví v jiné optice než jak nám jí každodenně servírují masmédia. Složitost dnešního světa je těžké unést, fámy se stávají útěchou a mísí se realitou. Podobný nástin světa nám na nové desce nabízí Trent Reznor a jeho Nine Inch Nails, který si s alternativní realitou začal zahrávat již dlouho před vydáním desky. Pohozené trika s nápisy jako hesly, USB paměti s úryvky skladeb, podivnými rozhovory a odkazy na tajné webovky (www.iamtryingtobelieve.com, www.anotherversionofthetruth.com, www.bethehammer.net) jsou podobně spikleneckou hrou, která posluchače přesune Orwellovskou optikou do USA roku 2022. Viděno okem Nine Inch Nails, nového roku nula. Temné téma je stejně dobře uchopeno jako silný příběh, marketingový tah i ideologie v jednom a díky Reznerovu charismatu, není těžké těmto šedivým vyhlídkách během hodinové stopáže podlehnout.

Trent v nedávném rozhovoru přiznal, že nová deska vznikla z nudy při turné na minulé desce. Přenosné studio mu skýtalo možnost hodiny čekání na mnoha místech světa proměnit v sólové experimentování se softwary, introvertní obrábění zvukových útržků, smyčkování postavilo základy desky Year Zero na zcela jiných základech, než byla vesměs rocková, více kolektivní dílka NIN poslední dekády. Úvodní trojice skladeb (včetně prvního singlu Survivalism) ještě kytarově klame tělem, téměř celý zbytek alba se ale nese v elektronickém duchu, v něm kytary buď skřípou ve vedlejších rolích nebo se zasmičkované honí za svým ocáskem jako pokusná myš ve výběhu. Elektronické novotvary, pokroucené aranže ani všemožné experimenty ale nezabrání Reznorovi k vynesení tradičních silných karet: přehledným, i když občas důmyslně zamaskovaným melodickým linkám a naléhavému vokálu, o kterém kolega z rádia prohlásil, že se v něm dá listovat jako v knížce. Spojte si prvotní elektronické poblouznění s pozdější kompoziční komplikovaností a vyjde vám, jak asi většina desky zní. Elektronici poskočí radostí, rockeři možná napoprvé zaúpí, příznivci originálního hudebního vyjádření všech vyznání musí ale uznale pokývat hlavou. Body ubírám za přeci jen přešvihnutou stopáž, to znamená za tři-čtyři písničky, které jinak vynikající desce ubírají energii.

Shrnutí, opakování: Nine Inch Nails vystoupí v pondělí 13. 8. 2007 podruhé v ČR. Místo konání - zimní stadion pražské Slavie. Začátek ve 20 hodin. Předskakují Dandy Warhols.

Koncept - 100%
Hudba - 90%


navštivte:
www.nin.com

poslechněte si:
myspace.com/nin


Pavel Zelinka - Radio AKROPOLIS