Novinky

Wax Tailor - Hope & Sorrow

Wax Tailor - Hope & Sorrow Wax Tailor - Hope & Sorrow
15 skladeb / 48:23, Decon

Už dlouhohrající prvotina Tales of the Forgotten Melodies z roku 2005 způsobila (nejen) na hip hopové scéně v rodné Francii docela slušné pozdvižení. Oprávněné pozitivní ohlasy na tuto desku ostatně potvrdil i o rok později fakt, že ji v reedici vydal uznávaný německý label Mole Listening Pearls (potažmo americká značka Decon). Po dvou letech od vydání debutu si o neméně velkou pozornost říká i jeho následovník s názvem Hope & Sorrow. Pokud vám produkce jednočlenného projektu Wax Tailor dosud unikala a máte rádi odlehčený, melodický "ninja" hip op, ať už instrumentální, nebo s ženským rapem, "just tune into the sounds from the House of Wax".

Francouzský producent JC Le Saoût, který pod aliasem Wax Tailor produkuje svůj "voskový hip hop" od roku 2002, má za sebou devadesátkové začátky se skupinou La Formule, rozjetí vlastního labelu Lab’Oratoire i spolupráci se známou švédskou partičkou Looptroop. O povedených Příbězích zapomenutých melodií již byla řeč a deska Hope & Sorrow správnost rozhodnutí tohoto Francouze "dělat do hip hopu" jenom potvrzuje. Na novém albu Wax Tailor hravě a nápaditě spojuje živé nástroje (violoncello, píšťalu) – nebo jejich samply, s hip hopovými podklady a své skladby staví jednak na výrazných (snadno zapamatovatelných, až vlezlých) melodických smyčkách a také především na ženském rapu, který je v těchto kruzích (ne, Missy Elliott nebo M.I.A. jsou při vší úctě opravdu někde jinde) pořád ještě spíše výjimkou než pravidlem.

Hope & Sorrow by měli bez problémů "zkousnout" i náhodní pouliční kolemjdoucí. Nejedná se totiž o žádnou těžkou alternativu ani temné instrumentální abstrakce, nýbrž o chytře a kvalitně zprodukovaný vyletněný hip hop s prvky souljazzu, downtempa a groovy náladami. Právě onou "light" atmosférou (ale také hravostí či již zmíněnými ženskými vokály) může druhá řadovka Wax Tailora připomínat tvorbu Roba Quickendena (aka Backini), jenž také rád obohacuje svou instrumentální "turntablistickou" produkci ženským rapem či zpěvem. JC Le Saoût si ke spolupráci na nové album jednak znovu přizval Charlotte Savary (její hlas zdobil už debut Tales of the Forgotten Melodies a všechny tři tracky, v nichž vokálně participuje tentokrát, jsou opět skvělými záležitostmi) a kromě ní ještě víceméně neznámou rapperku Voice (výtečná věc – i textově, The Games You Play), soulovou zpěvačku Sharon Jones (The Way We Lived) a také "paní vypravěčku" Ursulu Rocker, jejíž nezaměnitelný témbr ji snadno prozradí v písni We Be.

Živý (nesamplovaný) mužský hlas je oproti tomu ženskému na Hope & Sorrow v jasné menšině, když "zahřmí" prakticky pouze dvakrát (na House of Wax hostuje undergroundová hip hopová skupina Others a v tracku Positively Inclined rapují dva britští MC’s pod aliasem A State of Mind). Právě ve značné přesile něžného pohlaví ve vokálních partech (v kombinaci s chytlavými a snadno zapamatovatelnými nápěvy, pestrým výběrem samplů, navíc nápaditě zakomponovaných do struktury skladeb a v rámci možností i neotřelými hip hopovými podklady) se ukrývá síla nového alba Wax Tailora. JC Le Saoût má čich na výrazné a dobré zpěvačky / rapperky / vokalistky, a když se jejich um spojí s producentským a skladatelským umem tohoto Francouze, je výsledné hudební souznění (ať to zní sebevíc klišovitě a "píárovitě") opravdu radost poslouchat. Stejně jako téměř celou desku Hope & Sorrow.

85 %

navštivte:
www.waxtailor.com

poslechněte si:
myspace.com/waxtailor