Novinky

RESPECT 2007: Marta Töpferová - Flor Nocturna

Marta Töpferová - Flor Nocturna Marta Töpferová - Flor Nocturna
10 skladeb / 46:24, World Village

Přestože Marta Töpferová žije od roku 1987 v USA, není v současnosti v Česku neznámým jménem. V minulých letech jste ji mohli několikrát zaznamenat na tuzemských klubových i festivalových pódiích. Její nejbližší vystoupení proběhne v rámci prestižního festivalu world music Respect, který bude zahajovat a kde mimo jiné představí i písně z aktuálního alba Flor Nocturna.

Marta Töpferová před lety propadla kouzlu latinskoamerické hudby (a rovněž hře na čtyřstrunnou kytaru cuatro) a přestože jí v těle proudí slovanská krev a její kořeny leží o dost severněji, než je zeměpisná šířka, kde nad rokenrolem vítězí salsa, son, merengue a bossanova, osvojila si ji s neokázalou grácií. Když se tak člověk probírá novinkou Flor Nocturna, které předcházela deska La Marea, skoro se ani nechce věřit, že ji nazpívala (a z drtivé většiny i složila) mladá žena původem z Čech, tipoval bych, že ty písně zpívá životem otřískaná čtyřicátnice hispánského původu. Roky muzikantských zkušeností nabyté na newyorské hudební scéně, spolupráce s výtečnými muzikanty a chuť na sobě tvrdě pracovat se na Flor Nocturna úročí. Vokál Marty Töpferové je vyzrálý, technicky vycizelovaný, ctí žánr a zároveň nepostrádá lehkost a jakousi patinu. Hudební doprovod obstarávají především akustické nástroje jako kytara, kontrabas, akordeon, housle, flétna a celkový sound je tak prost nadbytečné bombastičnosti a přesto tepe emocemi.

Sympaticky introvertní deska mi náladou připomněla poněkud pozapomenuté a nedoceněné album Zuzany Navarové Caribe, na němž po letech koketování s latinskoamerickými inspiracemi účtovala s kubánskou hudbou a předznamenala tak svou pozdější spolupráci s kolumbijským kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Podobně jako Caribe je potřeba Flor Nocturna poslouchat pozorně, zaujatě, jelikož se rozhodně nejedná o spotřební zboží, jež se lacině podbízí.

80%

navštivte a poslechněte si:
www.martatopferova.com