Novinky

The Young Gods - Super Ready / Fragmenté

The Young Gods - Super Ready / Fragmenté The Young Gods
Super Ready / Fragmenté

12 skladeb / 51:30, Play It Again Sam!

Jsou formace, které si v Čechách vytvořily silnější postavení než ve většině okolních států Evropy. Waltari, Transglobal Underground nebo staříci Deep Purple si dnes užívají u nás zdobných vavřínů a mezi tuto skupinu můžeme směle přiřadit i švýcarské trio The Young Gods. Vyskytují se v ČR poměrně pravidelně, naposledy před dvěma roky slavili neuvěřitelných dvacet let fungování na hudební scéně před naplněnými sály několika destinací naší domoviny a letošní zastávky v Praze a Brně nebudou jiným případem.

Až při shánění informací mi došlo, že poslední opravdu rockově našláplé album Second Nature vydalo trio v roce 2000. Od té doby přišly na svět vedlejší projekty jednotlivých členů (Franz Treichler - Braindance, 7 Tone - La Science Des Fous, Al Comet - White Planet), společná ambientní alba (Six Dew Points a Music for Artificial Clouds) a remixový výběr XX Years 1985-2005. Navíc se kapela vrhla s vědcem Jeremy Nearbym do speciálního antropologického projektu Amazonia Ambient Project, naživo si The Young Gods zahráli se symfoňákem a k tomu všemu občas formace převleče své skladby se třemi španělkami a perkusemi do čistě akustické-unplugged podoby. Když tedy Franz Treichler za kapelu hovoří o tom, že bylo na čase znovu šlápnout na plyn, v optice všech předchozích odskoků jim to docela věřím.

Na první poslech se novinka Super Ready / Fragmenté zdá být albem, které ctí všechny základní znaky tvorby "mladých bohů". Kytarové samply, bicí i naléhavý zpěv pana Treichlera jsou tam, kde vždy byly, přesto bych na docela podstatný progresivní moment upozornil. Zatímco minulá deska se nesla v duchu srážky elektroniky 90. let s rockovým fundamentem, novinka obsahuje v nezanedbatelném poměru moderní laptopové kouzlení. Na desce nalezneme jak staré dobré vypalovačky s primárně nasekanými kytarami (I'm Drug, Freeze), tak i momenty, kdy se sampler dělí o svůj výsostný prostor s všelijak pípajícím, klikajícím a vrčícím laptopem (C'est Quoi C'est Ça, About Time). K tomu připočtěme Cometův vpád s milovaným sitárem v pomalejší Stay With Us, hybridní miniblues Machine Arrière a na posledních albech nepostradatelnou dlouhometrážní položku Super Ready / Fragmenté, protentokrát pouze s devítiminutovou stopáží.

V podstatě nemám k albu krom přebytečné a nevýrazné Secret připomínky. Mladí pětačtyřicetiletí bohové přišli s deskou, jež rozhodně nedělá jejich diskografii ostudu. Není sice tak revoluční, jako byli její předchůdci z přelomu 80. a 90. let, ale svůj vysoký standard drží spolehlivě na úrovni. A to se mnoha kapelám po tak dlouhé době fungovaní nestává. Takže ještě připomenutí na závěr, na The Young Gods můžete vyrazit ve čtvrtek 26. dubna na brněnskou Flédu a hned následující dva dny 27. a 28. dubna do pražského Paláce Akropolis. Navíc v sobotu 28. dubna představí publiku netradičně od 15 hodin i svůj Amazonia Ambient Project v rámci českého vydání knihy Jeremy Narbyho - Kosmický had: DNA a původ vědomosti.

80%


navštivte:
www.younggods.com

poslechněte si:
myspace.com/theyounggods


Pavel Zelinka
www.radioakropolis.cz