Novinky

Dÿse - s/t

Dyse Dÿse - s/t
8 skladeb / 40:11
Exile on Mainstream
/ Southern

"Zdravíme Vás opravdu srdečně na naší tryskové stránce!" se společně s následným potleskem ozve při vstupu na oficiální internetovou stránku kapely Dÿse. Tryska se sice píše německy 'Düse', ale pánové mají už podle úvodu smysl pro humor, tak si to slovo trochu předělali. Dÿse - kytarista Andre ze saskokamenických Volt a Jari, bubeník jenských Rodeo Queen, vydávají po třech úvodních sedmipalcích regulérní stejnojmennou desku, kterou také přivážejí co repertoár do Prahy. A rozhodně se máme na co těšit.

Na začátku úvodní skladby Underlaydisc zazní několikrát opakován německy šeptaný text: "Nejsme, co jsme" a po uvozujících kilech si jeden hned vzpomene na brněnské Dunaj a jejich přístup ke kytarovým kompozicím. Tento dojem vzápětí potvrdí i rytmika a podobně exaltovaný zpěv. O něco podobného se po zániku Dunaje pokoušela i mezinárodní formace Boo, ovšem ne s již takovým výsledkem. Dÿse však nezapřou, že oba členové přišli z o dost ostřejších sdružení. A tak jsou přebuzené kytary střídány vykřičenými pasážemi, posléze zase šepotem či tiše vybrnkávaným rytmem.

Celé album je pojato do důsledku vyváženě, jak v jednotlivých skladbách, tak v celkové koncepci desky. Potvrzuje to již druhá Zwarte Pieten, jejíž název bychom mohli z nizozemštiny přeložit jako 'Černí Petrové', v níž se hypnotický kytarový part střídá se zpěvem ne nepodobným středověkému chorálu. Třetí Monstermann je hutná rocková nakládačka přerušovaná zběsilými řvanými pasážemi. Střídáním divočejších a klidných pasáží přichází minimalistická kompozice doprovázená recitací z názvu Der Mann aus gold, ve které se Andre vrací k počátečnímu mottu "Nejsme, co jsme", tentokrát však v angličtině. Rhythmus, energické HC, plně dostává svému názvu.

Doccode se krutě vyprostí z počáteční minimalistické polohy a předposlední Wokkk, s přesnou souhrou obou nástrojů a vkusně použitým beatboxem, ukončuje vložená nahrávka záznamu jakési televizní debaty o nezaměstnanosti mládeže. Poslední kompozicí je Wolke (Mrak), která zcela vybočuje z celkové koncepce alba. Již pro její finální zařazení ji lze považovat za na albu očekávanou skladbu, v níž se mísí postrockový přístup s improvizačními prvky. V poslední třetině se ozvou zvuky trubek, ne nepodobné balkánským dechovkám. V samém závěru pak zazní opakovaná deklamace "Dÿse ist für dich!!!" - Dÿse je pro tebe. Pěkné rozloučení, to si budete pamatovat.

80%


navštivte:
www.dyse.info

poslechněte si:
myspace.com/dysexxx