Novinky

Dälek - Abandoned Language

Dälek Dälek - Abandoned Language
11 skladeb / 62:47, Ipecac / Day After

Hip hop, z kterého většině hiphoperů vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Hip hop, který nutí zaryté odpůrce tohoto stylu přehodnotit svůj odmítavý postoj k beatům a rapování. Hip hop, který nenabízí jednoduchá řešení, ale který si klade nepříjemné otázky. Hip hop, který zkoumá temné podvědomí stejně odvážně jako leckterý "avantgardní" muzikant - ale s konkrétnějšími výsledky. To všechnu jsou Dälek. A mnohem víc.

Z tria Dälek je v současnosti už jen duo: MC dälek a producent Oktopus ale společně vydají za celou armádu muzikantů. Kdo slyšel předchozí album Absence (stejně jako novinka Abandoned Language vyšlo na kultovním labelu Ipecac Records), ví, o čem je řeč. Hip hop v podání Dälek je hlasitou, nebezpečnou zvukovou stěnou, po jejímž poslechu má člověk stejný počet vyčerpání a rozjitření, jako třeba po poslechu extrémní grindcorové nahrávky. Drásavé industriální samply, neuvěřitelně temná atmosféra, nekompromisní beaty. A do toho hypnotický projev MC däleka. Kam takovou kapelu vlastně zařadit? Některým připomínají Dälek dokonce Einstürzende Neubauten, někdo hovoří o sonickém předivu My Bloody Valentine. Ne nadarmo Dälek koncertovali s tak stylově odlišnými kapelami, jako jsou Godflesh, Isis, De La Soul nebo Melvins.

Abandoned Language ale zdaleka nenabízí takovou neproniknutelnou hmotu jako Absence. "Desky plné zvukových stěn jsme dělali dlouho a zjistili jsme, že na Absence jsme se dostali až na samý okraj," říká MC dälek. "Sound na té desce byl tak tvrdý... Nové album je proto víc o kompozicích. Je to ale pořád bizarní svět, je to jako film Davida Lynche," popisuje hlavní postava kapely. Je pravda, že Abandoned Language není na první poslech tak intenzivní nahrávka jako Absence. Jistě, atmosféra prázdných betonových zdí, špinavých, špatně osvětlených průjezdů a neónových světel velkoměsta je pořád tady, ale už není tak děsivá. Nicméně Dälek jsou pořád nebezpečnou, znepokojující kapelou. Je radost poslouchat někoho, kdo má co říct.

80%


navštivte:
www.deadverse.com

poslechněte si:
myspace.com/dalek