Novinky

Getatchew Mekuria & The Ex & Guests - Moa Anbessa

The Ex Getatchew Mekuria & The Ex & Guests - Moa Anbessa
11 skladeb / 61:55, Terp Records

Na nedávno vydaném albu Takkabel! Take This! slepého zpěváka Mohammed 'Jimmy' Mohammeda, hrál slavný etiopský saxofonista Getatchew Mekuria. Bylo jen otázkou času, kdy Terp Records vydají desku i tomuto postaršímu pánovi. A už je to tu!

The Ex pozvali Mekuriu v roce 2004 na evropské turné (bylo to mimochodem vůbec poprvé co se Mekuria podíval za hranice své rodné země) a během něho společně natočili album, které je z části studiové a zčásti live. Vznikla tak skutečné lahůdková záležitost.

Tohle spojení je životaschopné víc, než by se na první dojem zdálo. Z kapely i Mekurii samotného vyzařuje živočišná síla a co na tom, že The Ex už dávno nejsou dvacetiletí rebelové a Mekuria by mohl být jejich dědečkem.

Album je z převážné většiny tvořeno přepracovanými východoafrickými tradicionály. Africký saxofon & melodie vs. alternativní evropský přístup. Výsledek stojí za to. Úvodní Ethiopia Hagere má impozantní nástup: Mekuria se svým tenor saxofonem trefuje do rytmu obhroublého neandrtálského marše. Toho by se před více než šedesáti lety, když začínal v etiopském dechovém orchestru nenadál. Evidentně mu ovšem punkový přístup holandských The Ex nedělá problém. Někdy se The Ex podřídí naturelu písní a přibrzdí divokost na úkor úcty k africkým tradicím, jindy naopak starého pána, který hrál před Haile Selassiem i rudým experimentátorem Mengistu Haile Mariamem, provádí evropským hudebním podzemím, aniž by to působilo směšně. V Tezeta si publikum vychutnává čtyřminutové saxofonové sólo, které po právu odmění bouřlivým aplausem a v závěrečné Aha Begena tak trochu zní jako by s Mekuriou jamovali Krásné nové stroje. Hudebně přínosný střet kultur. Afro-european clash!

90%

navštivte a poslechněte si:
www.theex.nl