Novinky

Tleskač - Na předměstí Bory

Tleskač Tleskač - Na předměstí Bory
12 skladeb / 32:58, Black Point Music

Sympatický patriotismus, více i méně vtipné texty, diskutabilní přínos po hudební stránce a na druhou stranu koncerty, které pobaví i roztančí - tak by se dala krátce shrnout tvorba plzeňské party Tleskač. Jak jsem již naznačil v recenzi na debut Ska z Česka, výsledek klání studiová tvorba versus živá vystoupení se v případě plzeňských kloní jednoznačně na stranu koncertů. Z tohoto pohledu se nic zásadního nezměnilo. Tleskač nahrál "jen" další várku skočných písních v rytmu ska.

Když porovnám novinku s debutem, v něčem se deska povedla míň a v něčem se Tleskači zase zlepšili. Zřejmý je posun po zvukové stránce, mám dojem, že "Bory" se vydařily rozhodně lépe než poněkud ploché a nedynamické Ska z Česka. Výkony muzikantů jsou v pozitivním smyslu slova standardní a pochválit musím i minule pranýřovanou zpěvačku Olgu Konopíkovou (tentokrát jsem si už dal velký pozor, abych dámě nekomolil příjmení), jejíž výkony mají vzestupnou tendenci.

A teď k tomu méně lichotivému, avšak bohužel i dosti zásadnímu. Jakkoli jsem měl ke "knedlíkovému albu" výhrady, jedno bylo neoddiskutovatelné, a to, že se kapele, resp. jejímu hlavnímu skladateli Jiřímu Sýkorovi podařilo složit řádku chytlavých skladeb, které se staly evergreeny. Na novinku jako by se ale vybíralo z toho, co spadlo pod stůl, písně kalibru Zelená je tráva, Báťa nebo oficiálně neuveřejněné Krámy, zde nehledejte. "Bory" mi tak nějak "prošuměly" zvukovody a já horko těžko pátrám (pominu-li výpůjčky od Pogues, Judas Priest a J. H. Krchovského), zda se mi některá z "položek" uložila na "harddisk". Totéž v bleděmodrém bohužel platí i o textech, jejichž míra vtipu a sloganovité údernosti úrovně debutu dosahuje spíše sporadicky (verš "Dědeček se usmívá a chlapeček svačí, na stěnu bříška už buchtičky tlačí" je ovšem vpravdě nezapomenutelný).

Takže sečteno a a podtrženo: Minule to bylo za pětašedesát, tentokrát přidávám deset procent za instrumentální a pěvecké výkony a zvuk, ale bohužel jsem nucen smazat patnáct za nedostatek skladatelské a textařské invence...

60%

navštivte:
www.blackpointmusic.cz
www.tleskac.cz