Novinky

Opening Performance Orchestra - Jack's Flat

opocover.jpg Opening Performance Orchestra - Jack's Flat (remix by PK)
1 skladba (7 tracků) / 60:00, vlastní náklad

Na prvopočátku dnešních hudebních aktivit autonomní hlukové jednotky Performance Opening Orchestra byl zájem o "jinou" hudbu - od Johna Cage, Karlheinz Stockhausena a konkretisty, přes Franka Zappu, kapely hnutí Rock in Opposition, Throbbing Gristle, až po japonské hlukaře typu Merzbow či Masonna. Ve středu zájmu sedmi spřízněných duší však nebyla pouhá konzumace hudby samotné, ale i postavení zvuku v prostoru. Po nesmělých začátcích, kdy se její jednotliví členové zúčastnili domácích nahrávacích seancí, ve kterých podrobili zvukovým úpravám díla Ludwiga van Beethovena či Johna Cage, došlo v loňském roce na první tvůrčí pokusy se zvukovou matérií v rámci jakýchsi ojedinělých zvukových happeningů, připravovaných vždy při nějakém důležitém životním mezníku někoho ze zúčastněných členů projektu.

Jedním ze zlomových bodů v postoji sedmičky k prezentaci svých zvukových výbojů byl razantní remix skladeb jednoho z čelních představitelů japonského noise, skrývajícího se pod uměleckým jménem Astro (dříve člena legendárních C.C.C.C.). Poté se již filosofická platforma vlastní existence projektu Opening Performance Orchestra stala holou skutečností, a skupina předvedla v květnu tohoto roku své sonické hlukové zářezy posluchačům v telčském klubu Metru.

Od té doby O-P-O zintenzivňují svojí činnost (každý ze sedmi členů je přes různorodý a možnostmi omezený přínos celku jeho nedílnou součástí) a světlo světa spatřuje jejich první "oficiální" album Jack's Flat, čítající živý záznam pětice členů projektu, pořízený při křtu "uvedení do provozu nového bytu" JSM, jež ve finální části navíc podlehl důkladnému remixu v podání PK. Sedmidílný opus na ploše jedné hodiny pak představuje nekompromisní zvukový výlet za hranice běžným posluchačem uznávaných forem. Jinými slovy "fraction music" (jíž skupina trefně umocňuje svoje krédo "Svět je jen nekonečné množství střepů, těch, které již vznikly a těch, které teprve vzniknou"), vzniklá jako reakce na aktuální způsob práce s hudebním materiálem, kdy je analogový zvuk nahrazen zvukem digitálním, upřednostňuje tento tvůrčí proces před vlastním hudebním obsahem. V samotném důsledku tak dochází k utváření nových zvukových teritorií, jež jsou jen velmi těžko uchopitelné a jejichž půvab spočívá především v přímé konfrontaci s osobním přístupem posluchače.

K tomu při koncertních performancích skupině velkou měrou napomáhá i abstraktně laděná videoprojekce (i zde již existují zdokumentované záznamy na DVD), předznamenávající skutečnost, že výrazně nejpřesvědčivější složkou umělecké prezentace Opening Performance Orchestra je právě jejich živá produkce. Ostatně posluchači se o tom budou mít možnost přesvědčit buď 3. prosince opět v telčském klubu Metro nebo 8. prosince v rámci 12. ročníku Pražského industriálního festivalu.

nehodnoceno

navštivte:
www.o-p-o.cz