Novinky

Depressive Disorder - In Depth

depressivedisordercover.jpg Depressive Disorder - In Depth
10 skladeb / 45:23, Monopol rec.

Ještě nedávno to s žánrem EBM, který i u nás svého času zapustil kořeny (Vanessa, Gun Dreams,...), vypadalo velmi bledě. Pak přišla Neosféra, Monopol records a s nimi se z hlubšího undergroundu vylíhli nováčci energicky oprašující zašlou slávu domácí tvrdě elektronické scény. Začněme si pomalu zvykat, že "electronic body" epicentrum není v Praze nebo Pardubicích, ale díky dvojici Depressive Disorder v Brně. Pánové Patrik "Disorder" Lev a Radim "Stork" Čáp prostě přišli, zahráli a zvítězili. A to nejen pod hlavičkou jejich společného projektu, ale také skrze vedlejšákům Mastermind a H.E.E.L., jež ostatně mají venku své desky také na Monopol records. Dvojice tedy měla možnost rozeběhnout se několika cestičkami najednou. V poslední době se ale rozhodla své síly napřít pouze ke společné práci a nová deska po roce čekání je toho důkazem.

Na rozdíl od dusavé prvotiny Ultima Ratio, novinka In Depth už názvem signalizuje jisté ponoření se do hlubších pater a spodních proudů temnější elektroniky. Většina zpívaných skladeb (sedm z deseti) ubíhá ve středním tempu a pouze Reality a Hypocrite vytáčí BPM do červenějších čísel. Už uhrančivé intro On The Edge představí první trumf alba v celé své kráse. Zvuk dvojice se od prvotiny posunul o celý level výše. Je křišťálově čistý, ostrý jako břitva a neuvěřitelně plastický. Troufám si říci, že s takovým jsme v Čechách ještě neměli co dočinění. Druhá skladba Abyss pak svým plíživým, ale nesmlouvavě "sžíravým stiskem" přidrží v bdělosti posluchače spolehlivě až do oddechu v podobně instrumentální mezihry Resistance. Pozvolnější tempo dává dostatek prostoru k silným táhlým melodiím ála Mentallo & The Fixer nebo Haujobb (tady se soustřeďme pouze na hudbu).

Druhým velkým posunem od minulé desky je Patrikův zkreslením mírně orašplovaný vokál. Tentokrát dostává prostor rozvinout celou řadu nálad (od útočných, zlostných až k jemnějším, plným beznaděje a odevzdanosti) v mnohem větší míře než doposavad. Slabší místo přichází s položkami šest a sedm. Trochu "štěněcí" (dobrá, myslel jsem samozřejmě Skinny Puppy) Disintegration následuje téměř identická TV-Freak, jež pouze zopakuje formuli předchozího tracku. Zbytek alba už zase přináší totální ofenzívu. Mnohotvárná, kytarou opentlená Blind s výrazným refrénem, na jakýchsi zmutovaných indických tablech postavená hymnicky apokalyptická Hypocrite i závěrečná atmosférická instrumentálka Existence Of Evil jsou skladby na svém místě.

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše. Po Monogamy od Vanessy máme znovu venku desku, která by měla prorazit i za našimi hranicemi. Zda tomu tak bude, ukáže čas. Bravo!

85%

PS: Jak naživo zní tracky nejen z letošního roku si budete moci vyzkoušet na středečním Strahov Open Airu (www.strahov-open-air.cz), kde Depressive Disorder vystoupí na strahovské sedmičce. Vstupné je zdarma!!

navštivte:
www.depressive-disorder.com

poslechněte si:
www.monopolrecords.cz/release.htm

Pavel Zelinka - www.radioakropolis.cz