Novinky

Viděli jste někdy islandskýho hipíka?

bennihemmcover.jpg Benni Hemm Hemm - Benni Hemm Hemm
12 skladeb/ 34:23, Smákökurnar/Sound of a Handshake Records/Morr Music / distribuce v ČR Starcastic

Benni Hemm Hemm, debut projektu multiinstrumentalisty a zpěváka Benedikta H. Hermannssona, dostal za album cenu Icelandic Music Awards 05 jako nejlepší nový umělec. Nepoužil přitom elektroniku, syntíky zavrhl a vsadil na akustiku. V 17ti lidech se vrátil k 60. letům, písničkám hippies i "filmovým" melodiím. Ben zpívá na desce v rodném jazyce i anglicky. Legračně, ale své kouzlo to má.

Udělat to CD nebylo jen tak, točilo se nadvakrát. V Sundlaugin, nejlepším studiu Islandu za hektický víkend v listopadu 04 na 24 stop nahráli 7 skladeb, dalších 5 v květnu 05 ve studiu Klink & Bank. Dává prostor umělcům z Islandu, kteří nemají na natáčení. V září 05 vyšlo CD na novém malém rejkjavíkském labelu Smákökurnar, v lednu 06 ho vydali Japonci, v srpnu Sound of a Handshake Records, sesterský label berlínského Morr Music, v září USA. BHH na cestách tleskal Manchester i Berlín.

Desku otevírá (i končí) filmová instrumentálka Beginning End. Kytky kvetou, zvonky zvoní, to na obzoru je zapadající Slunce a ne atomovka. Pohoda s fanfárami, oslava lepšího světa. Tá, tádadá tá dá... Islandský folk, kterému dechaři přidávají na síle a hymničnosti - to je Beygja og Beygja. I The Doom Ed The Damned je folk - jen o poznání temnější. Dechy v něm připomínají orchestr raných Pink Floyd, písnička je podobná jejich 1. singlům. Kam zmizelo Slunce?

Fight je na dojezd mejdanu, islandskou country se steel kytarou, by neuměli Björk, Múm ani Sigur Rós, ani kdyby si dali do zobáčku víc travky než dycky. Jen těm posledním jmenovaným by možné vyhovovala gradace skladby, když se přidá "orchestr". I Can Love You In A Wheelchair Baby je ale jasný návrat. Melodie 60ek, hipíci na Woodstocku než začalo lejt. Mamas s Papas na jednom gauči s Carpenters. Už je toho moc nenaučili.

Anglický trávník ovšem přestal být dost dobrý. A co Havaj? Tam míří Ku - Ui - Po, první song CD, u kterého si začínám zahrávat se slovem kýč. Kučerovci roztančili Ein Kessel Buntes. Orchideje na bedrech turistů povadly stejně, jako ňadérka importovaných Havajanek. Holčičko, kolik ti je vlastně let? Fakt tolik, jo? No tak poď k strýčkovi...

Benedikt si do kapely nevzal béčka. Minimálně trumpeťák Áki Asgei a bubeník Helgi S. Helgason pověstí dávno přesáhli hranice Islandu. I dík nim zní Labbie svěže, nostalgicky i neoposlouchaně. Sluší mu dechové aranže, jejích 100 vteřin je skoro málo - zvlášť na ten klídek. To Sumarnót je jinší jízda. Jemný zpěv kontrastuje s psychedelickým nářezem bicích, bas, dechů a kytar. Til Eru Frae, než se rozjede a zní povědomě, odkazuje ke smuteční oslavě na Balkáně. Jemná melancholie vládne hlasu, s muzikanty se pak vydává Ben až nad ruskou step. Hučku dolů před tou univerzialitou. V Gitstemm zas muzikanti nepustí Bena ke slovu, Sweaty In The Sunshine dlouho vládnou jen trumpeta a bicí.

Debut Benni Hemm Hemm je v mnohém překvapivý. Album s tak podstatnou rolí dechů a zvukem z jiných časů bych nečekal od Britů, natož z Islandu. Nepsalo se to samé třeba o první desce Royksöpp? Není v nečekaném koření, radost z objevování, krok vpřed? A třeba i bokem, ale jinam? Ano.

80%

navštivte:
www.bennihemmhemm.com

poslechněte si:
www.bennihemmhemm.com/music