Novinky

Roman - So Ghost?

romancover.jpg Roman - So Ghost?
10 skladeb / 33:49, Karaoke Kalk / Starcastic

První mé seznámení s Romanem proběhlo skrze firemní kompilaci Kalk Pets. Ten celý výběr, stejně jako i nové album So Ghost? odpálil skladbou Saving Juno - ultrahitovkou s undergroundovým zvukem. Jak jsem již předeslal v upoutávce na recenzi, album vznikalo za pomoci desítek hostí více jak dva roky (peněz bylo tak akorát, čas od času na noční frekvence lepších studií) a je až s podivem, jak plnokrevná deska se spíše EPčkovou stopáží vznikla. Vesměs nadšené recenze vypichují především dva klady novinky. Prvním je suverénní vokál hlavního protagonisty, který bych zařadil někam mezi Neil Hannona (Divine Comedy), Marka Kozeleka (Red House Painters,...) a Bono Voxe (U2), a druhým sveřepě svojská produkce, jež dokáže propojit špinavé elektro se slide kytarou, smyčcovým kvartetem a mohutným smíšeným sborem, aniž by vás to rozhodilo z divokého tance. Projděme si to pro jistotu popořádku:

1) Saving Juno - Hrubozrnná elektronika v rovnocenném boji s opozicí v podobě smíšeného pěveckého sboru. Na rozdíl od lítého boje levice a pravice našeho parlamentu s obdobně patovým rozložením, zde přichází vyšší síla shůry v podobě hitové Romanovi vokální linky.
2) Skiver - Jakýsi pseudomuzikálový kousek prosekaný stoptimy tak brutálně, že získává správně německý podtón. Björk s celým Dancer In The Dark jen statuje.
3) I Found Love - Rychlá elektro jízda bez kliček. Další hitovka.
4) So What? - Správné popové album má jako čtvrtou položku ploužák a ani u tohoto alba to nemůže být jinak. Akustický klavír i kytara a lehké latino lupání v podkresu.
5) Cuddle For A Corpse - Procházka pod molem módní přehlídky. Seladón Jay-Jay Johanson a Stakka Bo jsou nebezpečně nablízku. Celá nádhera končí výpadkem elektrického proudu.
6) Devils Cali - Cyber pohřeb. Houseový rytmus, smyčcové těleso a Roman vše komentuje za těžkým sametem.
7) Beat It - Country selanka se slide kytarou nasekána na kousky a podávána dohromady s elektronickými laufy&zvraty. Celé to končí horoucím objetím Trenta Reznera s Johnny Cashem.
8) True Love Owes Us Shit - Další hit s osmdesátkovou elektropolevou se smyčci jako nezbytnou přílohou.
9) Unbroken Beat - Electroclash s klouzavou indie kytarou, která taneční parket přesune někam na americký venkovský středozápad.
10) Modlitwa - Na závěr Romanovo přiznání se k polským kořenům pouze se smyčci.

Důkazů pro mé nadšení jsem přednesl už dost, tak snad jen dodám, že si moc nedokážu představit, jak tahle hudba zní naživo ve čtyřčlenném obsazení. V takové podobě se totiž v současné době Roman prezentuje na světových pódiích. Víc takového popu!

95%

navštivte:
www.roman-music.de

poslechněte si:
www.karaokekalk.de/start.html

Pavel Zelinka - www.radioakropolis.cz